بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

استفاده از نمادها و ساختارهای جدید و پرداختن به زوایای تازه از مضامین قدیمی مهم‌ترین آیتم در انتخاب آثار است

داور بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی گفت: استفاده از نمادها و ساختارهای جدید در آثار هنری و پرداختن به زوایای تازه از مضامین قدیمی مهم‌ترین آیتم در انتخاب آثار است.

تاریخ ارسال : 1401/9/7

مرتضی گودرزی دیباج که داوری آثار بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی را بر عهده دارد، در گفتگو با ستادخبری این رویداد هنری گفت: هر سال که آثار به سوگواره هنر عاشورایی ارائه می‌شود، انتظار مردم و داوران این است که اتفاقات جدیدی را در این رویداد شاهد باشند.

وی اظهار کرد: داوران و مخاطبان انتظار دارند که در آثار هنری سوگواره هنر عاشورایی ساختارها و نمادهای جدید ببینند یا از زوایای تازه‌ای به مضامین قدیمی نگاه شده باشد.

داور بخش نقاشی سوگواره هنر عاشورایی افزود: ما در بررسی آثار به دنبال این هستیم که سه آیتم مورد نظر شامل نمادهای جدید، زوایای جدید و ساختار جدید را با تسلط و ارائه محکم و والای هنرمند در آن حوزه مشاهده کنیم. بر همین اساس اگر این موارد در تولیدات هنری رعایت شود قطعا با اثر خوبی مواجه هستیم و اگر حتی یک مورد از آیتم‌های اشاره شده رعایت شود بدون شک هنرمند شرایط بهتری در عرضه اثر خود خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در داوری آثار نقاشی سوگواره هنر عاشورایی به دنبال این هستیم که ببینیم کدام اثر این ویژگی‌ها را دارد تا نسبت به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

گودرزی دیباج همچنین یادآور شد: معتقدم انتخاب آثاری که این ویژگی‌ها را دارند  مسیر دیگر آثار را در سوگواره‌های بعدی و برای هنرمندان جوانتر مشخص کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر اهرم‌های تشویقی در سوگواره وجود داشته باشد می‌توان اتفاقات خوبی را شاهد بود.

داور بخش نقاشی سوگواره هنر عاشورایی با اشاره به اهمیت توجه به بحث آموزشی بیان کرد: دبیرخانه باید به صورت مستمر و در طول سال فعال باشد تا هنرمندانی که می‌خواهند در سوگواره شرکت کنند را آماده کند.همچنین در قالب کارگاه‌های محدود فشرده، ورکشاپ‌ها، نشست‌های نقد و بررسی و تحلیل آثار می‌توان در راستای تکامل علمی هنرمندان کمک کند.

گفتنی است، چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در قالب 5 بخش پوستر و تایپوگرافی، نقاشی (دیجیتال و کلاسیک)، نقاشیخط، پرچم و کتیبه و پی‌نما برگزار خواهد شد.