بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار شد

محمدمهدی سیار چهره برتر هنر انقلاب در سال 1401 شد

تاریخ ارسال : 1402/3/8

آن پایانی هفته هنر انقلاب اسلامی با معرفی چهره و رویداد برتر هنر انقلاب در سال ۱۴۰۱ و تقدیر از چهره ماندگار هنر انقلاب، شامگاه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ در حوزه هنری آغاز شد. در این مراسم، محمدمهدی سیار، شاعر و ترانه‌سرا به عنوان چهره برتر هنر انقلاب در سال 1401 معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این رویداد با حضور محمدمهدی دادمان (رئیس حوزه هنری)، محمد مهدی اسماعیلی( وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی(رئیس سازمان تبلیغات اسلامی)، محسن مومنی شریف (رییس اسبق حوزه هنری) و استاد مرتضی سرهنگی از ساعاتی قبل آغاز شده و در جریان آن از  هدایت‌الله بهبودی، به عنوان چهره ماندگار هنر انقلاب به‌خاطر مجموعه فعالیت‌هایش در راستای هنر انقلاب تقدیر شد.

قدم بر چشم ما گذاشتید و به خانه خودتان آمدید

محمد مهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم در سخنانی کوتاه گفت: گرامی می‌داریم یاد سید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی که این ایام به یاد اوست.

دادمان افزود: هنر انقلاب اسلامی امروز به برکت مجاهدت هنرمندان انقلابی و نسل‌های مختلف چشمه جوشان معرفت و ذوق و زیبایی شده است.

وی ادامه داد: قدم بر چشم ما گذاشتید و به خانه خودتان آمدید. خوشحالیم که یکبار دیگر توفیق پیدا کردیم تا به این بهانه دور هم جمع شویم و به خودمان یادآوری کنیم که عهدها و عزم و اراده مجددی برای مسیر سخت پیش رو را داریم.

دادمان در پایان گفت: امیدوارم توشه‌ای درخور از برکات این ماه برداریم و عاقبت همه ما ختم به خیر و شهادت باشد.

 رویداد برگزیده سال به «سلام فرمانده» اهدا شد

در ادامه مراسم عنوان رویداد برگزیده سال ۱۴۰۱ هنر انقلاب اسلامی به سرود "سلام فرمانده"  با صدای" ابوذر روحی" اختصاص یافت.

در روایت هنر مکتبی کم کاریم

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه این مراسم، پیش از اعلام چهره ماندگار هنر انقلاب اسلامی گفت: متأسفانه در روایت هنر مکتبی که حق را روایت می‌کند کمی کم کاریم که امیدوارم این رویداد بتواند در این زمینه اثرگذار باشد. باید برای روایت هنر هنرمندان انقلابی سال‌های قبل نیز اهتمام داشته باشیم و اگر در این زمینه قصوری داشتیم باید برطرف شود.

چهره ماندگار هنر انقلاب بر چهره هدایت‌الله بهبودی نقش بست

در ادامه این مراسم با حضور مرتضی سرهنگی، محمدمهدی دادمان و حجت‌الااسلام قمی عنوان چهره ماندگار هنر انقلاب را به هدایت‌الله بهبودی برای مجموعه فعالیت‌هایش در راستای هنر انقلاب اهدا و تقدیر شد.

بهبودی پس از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه گفت: سپاسگزارم که بنده را شایسته چنین نسبتی دانسته‌اید، امیدوارم تصور شما با تصدیق تاریخ یکی باشد. کاروان حوزه هنری همچنان در حرکت است؛ کسانی را در هر ایستگاه سوار و کسانی را پیاده می‌کند؛ امیدوارم دانش سواره‌ها با سواد پیاده‌ها یکی نباشد، دفتر ادبیات پایداری و مقاومت حوزه هنری حالا سه دهه است که فعال است و امیدوارم جامعه نور کافی برای دیدن سه دهه تلاش دفتر داشته باشد. خداوند برای نو شدن آدمی نه تنها دست و پا که اندیشه نیز به او داده است امیدوارم حوزه هنری در نو کردن روزگار آدمی کوشا باشد.

"محمد مهدی اسماعیلی"  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: همه اذعان دارند که با وجود همه تبلیغاتی که وجود دارد، بر هنر انقلاب سال به سال افزوده می‌شود. 

وی افزود: اگر با ظهور انقلاب اسلامی نخستین شکوفه های فرهنگی و هنری روییدن گرفت، امروز شاهد جنگلی از رویدادها و هنر هنرمندان انقلابی و شاهد تولید و خلق آثار برجسته در این زمینه هستیم.

اسماعیلی ادامه داد: به همه برگزیدگان امسال تبریک می‌گویم و از مجاهدت‌های سالیان آنها در اشاعه فرهنگ انقلاب اسلامی تقدیر می‌کنم.

وی در پایان گفت: امیدوارم این عرصه سال به سال شاهد رویش‌های موفق‌تری نسبت به گذشته باشد.

در بخش پایانی این مراسم، محمدمهدی سیار، شاعر و ترانه سرا با حضور محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد مهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، محسن مومنی شریف، رئیس سابق حوزه هنری، علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری و محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱ معرفی و تجلیل شد.

سیار پس از دریافت این عنوان با قدردانی از همسرش که در این سال‌ها بسیار او را همراهی کرده است، گفت: از نظر لطف همه دوستان که من را غافلگیر کردند، تشکر می‌کنم. خودم را همچنان در ابتدای راه می‌دانم، این عنوان گرچه افتخار بزرگی است اما کوله بار بزرگی را به روی دوش من می‌گذارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ما پیاده‌های این مسیر هستیم و امیدواریم در این راه سربلند باشیم، گفت: امیدوارم این راه با روشنی ادامه پیدا کند. ایران امروز به نهضت زیبایی در روایت زیبایی‌ها و تولید زیبایی نیاز دارد. همواره سرچشمه اعتماد به نفس ما هنر بوده و امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز داریم.

چهره برتر 1401 را بیشتر بشناسیم

 

محمدمهدی سیار ۱ تیر ۱۳۶۲ در زاهدشهر فسا زاده شده ‌است. او دارای مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد الهیات در دانشگاه امام صادق است. سیار از سال ۱۳۸۷ در دانشگاه امام‌صادق، دروس ادبیات و منطق را تدریس می‌کند.

این هنرمند انقلابی در زمینه ترانه‌سرایی و همچنین سرودن شعر برای مداحی نیز طبع‌آزمایی کرده‌است. اشعار او را خوانندگانی مانند نیما مسیحا، سالار عقیلی، محمد معتمدی، فریدون بیگدلی، حامد زمانی و نیز مداحانی نظیر صادق آهنگران و میثم مطیعی اجرا کرده‌اند. شعر تیتراژ فیلم هناس با همین نام، با صدای حسین حقیقی نیز از آثار وی است.