بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد

فراخوان دومین سلسله رویدادهای نمایشی و همایش‌های استانی

تئاتر مردمی بچه‌های مسجد (محرابیان)

 

حوزه هنری انقلاب اسلامی به منظور ایجاد زمینه‌ی رشد و اعتلای هنری گروه‌های نمایشی در مساجد و همچنین توسعه‌ی فراگیر فعالیت‌های تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، دومین سلسله رویدادها و همایش‌های استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را در شش‌ماهه‌ی دوم سال جاری (1401) برگزار می‌کند.

 

 • اهداف اصلی رویداد:
 1. فعال‌سازی و سازماندهی گروه‌های تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در سراسر کشور.
 2. ارائه‌ی راهنمایی، آموزش و هدایت گروه‌ها جهت ارتقاء کیفی فعالیت‌های نمایشی.
 3. تولید نمایش توسط گروه‌ها متناسب با فضا و ظرفیت‌های اجرای مسجدی.
 4. برنامه‌ریزی، حمایت و تشویق گروه‌ها جهت اجرای نمایش‌های تولید شده در مساجد محله، شهر، استان و کشور.
 5. جذب حداکثری مخاطبان مردمی در تمامی گروه‌های سنی.

 

 

 • شرایط و مراحل برگزاری رویداد:
 1. کارگردان هر گروه پس از ثبت نام در سایت artfest.ir و دانلود فرم مشخصات گروه های تئاتر مسجدی، می بایست پس از تکمیل آن مجدداً در قسمت ثبت اثر سایت مذکور بارگذاری نماید.
 2. تمامی گروه‌های تئاتر مسجدی با ارائه‌ی معرفی‌نامه از سوی هیئت امنای مسجد یا امام جماعت مساجد می‌توانند در این رویداد حضور داشته باشند.
 3. تمامی گروه‌های متقاضی حضور در رویداد می‌بایست علاوه‌بر ارائه‌ی معرفی‌نامه و پر کردن فرم مشخصات گروه، متن یا طرح نمایشی خود را برای حضور در رویداد به دبیرخانه‌ی مربوطه در استان خود ارائه نمایند.

         (گفتنی‌ست چنانچه گروه از متون تهیه شده توسط حوزه هنری تحت عنوان «نمایشنامه بچه‌های مسجد» استفاده می‌کند تنها ارائه نام اثر و نویسنده کافی‌ست.)

 1. سایر متون و یا طرح‌های نمایشی برای حضور در رویداد و همایش نیاز به تأیید کارشناسان معرفی شده از سوی دبیرخانه استان دارند.
 2. رویداد و همایش در دو مرحله «اجراهای محله‌ای (در محلات شهر و روستا)» و «همایش استانی» برگزار خواهد شد.
 3. ـ حضور در همایش استانی منوط به گذر از مرحله‌ی اجراهای محله‌ای است.
 4. ـ اجراهای محله‌ای شامل نمایش‌هایی است که هر گروه در مسجد یا مساجد محله‌ی خود (در شهر یا روستا) دست‌کم 10 مرتبه و در بازه‌ی زمانی 27آذر لغایت 7 بهمن ماه سال جاری برای مخاطب عمومی به اجرا درمی‌آیند.
 5. ـ هیأت انتخاب پس از تماشای یکی از اجراهای عمومی هر نمایش در مجموع بین 5 تا 8 اثر را جهت حضور در مرحله‌ی «همایش استانی» انتخاب و به دبیرخانه‌ی استان معرفی نماید.

            (در این مرحله، هر اثر منتخبی که نیاز به راهنمایی و مشاوره (حضوری و غیرحضوری) داشته باشد می­تواند از کمک و مشاوره‌ی اساتید با تجربه‌ی استان و یا مرکز هنرهای نمایشی برخوردار شود.)

 1. تمامی نمایش‌های راه‌یافته به مرحله «همایش استانی» می‌بایست در بازه‌ی زمانی 24 بهمن لغایت 7 اسفند ماه، دست‌کم 10 اجرا در 5 مسجد مشخص شده در هریک از شهرها یا روستاهای استان داشته باشند.
 2. به تمامی گروه‌های راه‌یافته به مرحله‌ی استانی جهت هر اجرا در همایش استانی، مبلغی بین 300 تا 500  هزار تومان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.
 3. ـ هیأت انتخاب نمایش‌های برتر استانی از بین تمامی نمایش‌ها در مجموع بین 2 تا 3 اثر را به عنوان اثر برگزیده‌ی استان به دبیرخانه‌ی استان و ستاد مرکزی رویدادها معرفی می‌نماید.
 4. ستاد مرکزی رویدادها و همایش‌های تئاتر مردمی بچه‌های مسجد از بین آثار برتر ارسالی از سوی استان‌ها اقدام به انتخاب و معرفی آثار برگزیده خواهد کرد.
 5. این ستاد به منظور تشویق گروه‌های برگزیده هدایای معنوی همچون سفرهای زیارتی، کتب و محصولات آموزشی و غیره و همچنین ایجاد امکان برای حضور در همایش سراسری، اجراهای چرخشی در کل کشور تحت عنوان «کاروان نمایش بچه‌های مسجد» و یا اجرای نمایش در یکی از سالن‌های حرفه‌ای تهران را در نظر خواهد گرفت.

 

 • مقررات حضور در رویداد و همایش:
 1. هر نمایش باید قبل از حضور در هر مرحله از همایش طبق برنامه‌ی اعلام شده در مسجد یا مساجد محله و شهر مربوطه اجرای عمومی داشته باشد.
 2. نمایش‌ها باید تک‌جنسیتی بوده و قابل اجرا در مسجد و یا محوطه‌ی وابسته به مسجد باشند.
 3. مدت زمان نمایش­ها باید حداقل 15 دقیقه و حداکثر 25 دقیقه باشد.
 4. اعضای گروه­های اجرایی بایستی از بین نوجوانان و جوانانی باشند که در مسجد محل یا کانون فرهنگی و هنری مرتبط با مسجد محل خود فعالیت دارند.
 5. مواردی چون کیفیت اجرا و تعداد مخاطب، نحوه‌ی تبلیغ و اطلاع‌رسانی، چگونگی ارتباط با مخاطب، موضوع و مضمون مرتبط با مخاطب مسجدی و مضامینی چون تاریخ شفاهی مسجد و وقایع انقلاب اسلامی در محل و همچنین زیست بوم فرهنگی منطقه، تناسب نمایش با محیط مسجد، ابتکار و خلاقیت در استفاده از فضا و امکانات موجود در مسجد و... از جمله مؤلفه‌های انتخاب و گزینش آثار در هر مرحله خواهد بود.
 6. در خصوص حوزه های هنری استانهایی که از نقشه تحول خود دفاع کرده اند، اولویت در حمایت با آثاری ست که مبتنی بر موضوع سند دفاع شده ارائه گردد.
 7. آثار گروههای محلات محروم و حاشیه شهر در اولویت انتخاب خواهند بود.

 

 • گاه‌شمار رویدادها و همایش‌ها:

ـ اعلام عمومی فراخوان: 1 آبان 1401

ـ مهلت ثبت نام و بارگذاری مستندات خواسته شده: 14 آذر‌ماه 1401

ـ اعلام نتایج جهت حضور در اجراهای محلات شهری و روستایی: 25 آذر ماه 1401

ـ حضور نمایش‌ها در مرحله‌ی اجراهای محلات: از 27 آذر لغایت 7 بهمن ماه 1401

ـ اعلام گروه‌های برتر جهت حضور در مرحله‌ی همایش استانی: 14 بهمن ماه 1401

ـ برگزاری همایش‌های استانی در بازه‌ی زمانی:24 بهمن ماه لغایت 7 اسفند ماه 1401

ـ اعلام گروه‌های برتر استانی جهت حضور در مرحله‌ی پایانی: 11 اسفند 1401

ـ اعلام نتایج داوری و معرفی گروه‌های برگزیده: 23 اسفند 1401

 

 تلفن تماس ثابت جهت اطلاعات بیشتر: 91088572