بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

سینما حماسه

دوره های این جشنواره : دومین دوره

دومین فراخوان تولید فیلم کوتاه داستانی و مستند "سینما حماسه"

تا 8 اردیبهشت تمدید شد

 

مقام معظم رهبری:

«شما [سینماگران] می‌توانید یک نسل را پیشرونده، امیدوار، پُرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزش‌های اسلامی و ملىِ خود بار بیاورید؛ و همین‌طور می‌توانید این نسل را شرمنده، پشیمان، زیر سؤال برنده‌ی افتخارات گذشته و زیر سؤال برنده‌ی افتخار انقلاب و دفاع مقدس بار بیاورید»     

                                                                                                                             

 • چیستی و چرایی "سینما حماسه"

قهرمانان و تلاش‌های امیدبخش و شورانگیزشان در چالش با موانع بزرگ است که زمینه‌ساز شکل‌گیری حرکت‌های جمعی، ساخت حماسه و داستان‌های حماسی می‌شود.

حماسه اگرچه رنگ‌وبویی از تاریخ دارد و همه‌ ما با شنیدن نام حماسه به یاد رستم و دلاوری‌هایش در شاهنامه می‌افتیم. اما به این معنا نیست در روزگار ما قهرمانان یا رفتارهای قهرمانانه نیست. ما درگیر حجاب معاصرت هستیم و قهرمانان را نمی‌بینیم. اما امتداد قهرمانان ما، مردمی هستند که با همه کاستی‌های دوستان و دشمنی‌های دشمنان، باز هم امید خود را از دست نمی‌دهند و با مشکلات گوناگون روبرو می‌شوند تا با اتکا بر میراث هویتی، بومی و دینی خود، از سد مشکلات عبور کنند.

فرهنگ، تاریخ و زندگی بسیاری از اقوام و مردمان مناطق مختلف ایران زمین، از دیرباز تا کنون، شاهد حماسه‌ها و قهرمانی‌های حقیقی و اسطوره‌ای بوده است. بسیارند این نام‌ها؛ سربداران، رئیسعلی دلواری، ستارخان، باقرخان، میرزاکوچک خان جنگلی، جهان‌آرا، سلیمانی و... نمونه‌های ملی و محلی که شاید نامشان تا این حد و برای همه آشنا نباشد، اما حماسه‌شان عظیم است و پندآموز و بازگفتنی.

بی‌شک سینما یکی از بهترین راویان حماسه‌های ملی و بومی در عرصه‌های مختلف است. سینما برانگیزاننده روح جمعی برای رفع موانع در مسیر رسیدن به زندگی مطلوب و جامعه پیشرفته ایرانی و اسلامی است.

یکی از ویژگی‌های اصلی فیلم کوتاه، رویکرد خلاقانه به موضوعات است. در فیلم کوتاه ممکن است با برشی کوتاه از زندگی یک قهرمان و یا یکی از موقعیت‌های ویژه دراماتیک در داستان زندگی یک شخصیت بتوان به اثری تاثیرگذار رسید. مثلا ویژگی‌های شخصیتی اثر حماسی: شجاعت، آزادگی، عشق و محبت، خردورزی، غربت، یقین، سلابت و ایستادگی است. فیلم کوتاه نمی‌تواند به تمام جنبه‌های این شخصیت بپردازد، اما می‌تواند یکی از آنها را برجسته و بر آن تاکید کند. از طرفی طبق تعریف حماسه که توصیف اعمال پهلوانی و مردانگی و افتخارات فردی یا قومی می‌باشد و شامل مظاهر مختلف زندگی آنهاست. و این مظاهر مختلف زندگی هرکدام موقعیت‌های ویژه‌ای را در دل خود خواهد داشت. پس برش یک موقعیت داستانی هم می‌تواند بستر تولید یک فیلم کوتاه باشد نه لزوما تمام موقعیت‌های یک روایت حماسی.

علاوه براین، فیلم مستند نیز می‌تواند حرکت‌هایی که با اتکا بر فداکاری و خردورزی بر تمامی سختی‌ها و موانع غلبه می‌کند و روح امید را به مردم و کشور باز می‌گرداند را ثبت کند و به دست آیندگان برساند وبا استناد بر واقعیت اعمال پهلوانی، مردانگی، شجاعت و ایثار و به طور کلی افتخارات فردی یا قومی یک ملت را به تصویر بکشد.

دبیرخانه سینما حماسه قصد دارد با برگزاری این رویداد فرصتی به وجود آورد تا وجه‌هایی از حماسه و مظاهر مختلف شخصیت ها و موقعیت های حماسی با رویکرد خلاقانه در فیلم کوتاه داستانی و مستند به تصویر کشیده شود.

 

 • موضوعات بخش فیلم کوتاه داستانی :
 1. برداشتی روزآمد ازداستان‏ها و شخصیت‏های حماسی شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی.
 2. روایت شخصیت‌ها و حماسه‌های بومی ایران زمین از دیرباز تاکنون.
 3. وقایع و شخصیت‌های حماسی معاصر ایران (فرهنگی، ورزشی، نظامی، سیاسی، اقتصادی، علمی و...)
 4. ایران آینده.

 

 • موضوعات بخش فیلم مستند:
 1. روایت شخصیت‌ها و حماسه‌های بومی ایران زمین
 2. وقایع و شخصیت‌های حماسی معاصر ایران (قهرمانان شهری و روستایی)
 3. ما می توانیم (اولویت انتخاب با موضوعات بومی محل زندگی فیلمساز می باشد)

 

 • مقررات تخصصی بخش فیلم کوتاه داستانی:
 1. طرح‌های ارائه شده برای تولید فیلم کوتاه تامدت زمان 20 دقیقه مورد پذیرش می‏باشد.
 2. طرح‌هایی که ارائه دهنده آن فقط به عنوان فیلم‌نامه نویس در رویداد شرکت کرده باشد یا رزومه ارسالی کارگردان برای تولید اثر کافی نباشد، در صورت برگزیده شدن طرح و فیلم‌نامه نهایی، اثر مذکور تا سقف 15 میلیون تومان از نویسنده خریداری شده و ضمن حفظ مالکیت معنوی نویسنده انتخاب کارگردان برای تولید فیلم بر عهده دبیرخانه رویداد خواهد بود.
 3. در صورت برگزیده شدن یک طرح و انصراف ارائه دهنده از حضور در رویداد، طرح مذکور به تشخیص دبیرخانه جهت نگارش فیلم‌نامه نهایی به نویسنده مورد تایید دبیرخانه محول خواهد شد. قابل ذکر است حقوق مادی و معنوی ارائه کننده طرح رعایت خواهد شد.
 4. برگزیدگان مرحله اول در رویداد سینما حماسه از تاریخ 24 تا 27 اردیبهشت ماه 1401 برای شرکت در نشست ها و کارگاه های سینما حماسه میهمان دبیرخانه رویداد در شهر مشهد خواهند بود.
 5. در صورتی که ارائه کننده طرح، کارگردان اثر نیز باشد، ارائه رزومه کارگردانی الزامی است .

 

 • مقررات تخصصی بخش فیلم مستند:
 1. طرح‌های ارائه شده برای تولید فیلم مستند محدودیت زمانی ندارد.
 2. برگزیدگان مرحله اول رویداد دربخش مستند سینما حماسه از تاریخ 24 تا 27 اردیبهشت ماه 1401 به تشخیص دبیرخانه در صورت لزوم برای شرکت در نشست ها و کارگاه های سینما حماسه میهمان دبیرخانه رویداد در شهر مشهد خواهند بود.
 3. رزومه کارگردانی ارائه کننده طرح الزامی است.

 

 • مقررات عمومی:
 1. برای ثبت نام ، تکمیل فرم شرکت و دریافت کد رهگیری به سایت www.artfest.ir  مراجعه نمایید.
 2. دبیرخانه رویداد در مرحله اول فقط پذیرای طرح می باشد.
 3. محدودیتی برای ارسال چند عنوان طرح توسط یک نفر وجود ندارد.
 4. هنرمندانی که قصد حضور با چند اثردر رویداد را دارند باید طرح های خود را به صورت مجزا به دبیرخانه ارسال و برای هر اثرفرم جداگانه تکمیل نمایند.
 5. طرح‌ها حتما در قالب فایل pdf و با حجم کمتر از 30 مگابایت بارگذاری شود.
 6. ارایه طرح حداکثر در سه صفحه باشد.
 7. ارائه­ کننده طرح می‌تواند در صورت نیاز علاوه برارسال کتبی طرح در مورد جنبه‌های خلاقانه و اجرایی طرح خود ویدئویی حداکثر به مدت 5 دقیقه به شماره تماس 09379377010 ارسال نماید.
 8. پس از اعلام طرح‌های برگزیده امکان انصراف از رویداد وجود ندارد.
 9. اولویت انتخاب طرح‌ها براساس موضوعات فراخوان خواهد بود.اما دبیرخانه رویداد پذیرای طرح های مرتبط وخلاقانه حماسی خارج از موضوعات ذکر شده نیز می باشد.
 10. دبیرخانه رویداد ثبت نام کننده در سامانه را صاحب اثر تلقی نموده و هرگونه مسئولیت خلاف این امر برعهده وی خواهد بود.
 11. تکمیل فرم ثبت نام به منزله پذیرفتن مقررات رویداد سینما حماسه می باشد.

 

 • اعضاء هیئت انتخاب و داوری :

            - اعضاء هیئت انتخاب وداوری در دو بخش داستانی کوتاه و مستند، همزمان با اعلام طرح های منتخب مرحله اول معرفی خواهند شد.

           -دبیر رویداد: سجاد انتظاری

 

 • جوایز بخش فیلم کوتاه داستانی :
 1. به سه فیلم‌نامه برگزیده هرکدام تا سقف 250 میلیون تومان برای تولید تعلق خواهد گرفت.
 2. 10 فیلم‌نامه برگزیده هرکدام تا سقف 15 میلیون تومان از سوی دبیرخانه جشنواره خریداری خواهد شد.
 3. فیلم‌نامه‌های برگزیده در قالب یک کتاب چاپ خواهد شد.

 

 • جوایز بخش فیلم مستند :
 1. به 3  فیلم‌نامه مستند برگزیده هرکدام تا سقف 150 میلیون تومان برای تولید تعلق خواهد گرفت.
 2. در صورت تشخیص هیأت داوران تعداد طرح های برگزیده از 3 طرح به 6 طرح افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 • تقویم اجرایی:

- انتشار فراخوان: اسفند ماه 1400

- آخرین مهلت ارسال طرح:  8 اردیبهشت ماه 1401

- اعلام اسامی طرح‌های منتخب مرحله اول : 15 اردیبهشت ماه 1401

- برگزاری رویداد سینما حماسه (مشهد) :  24 الی 27 اردیبهشت 1401 با حضور برگزیدگان مرحله اول

- آخرین مهلت ارسال فیلم‌نامه براساس طرح‌های منتخب مرحله اول : 15 تیرماه 1401

- اعلام آثار برگزیده نهایی :  15 مرداد ماه 1401

 

نشانی دبیرخانه :

مشهد – بلوار هاشمیه- بین هاشمیه 20 و22 -  حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی .دبیرخانه هنر حماسی.   کدپستی : 9178631813

تلفن : 38830362 - داخلی 118                 تلفن همراه : 09379377010                                                   Honarhamasi.ir@gmail.com