بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

ورک‌شاپ منطقه‌ای کاریکاتور «ترامپیسم» با موضوع ایده‌یابی برگزار شد

هم‌زمان با دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» ورک‌شاپ منطقه‌ای کاریکاتور «ترامپیسم» با موضوع ایده‌یابی و با حضور هنرمندان 13 استان کشور دردانشگاه علمی کاربردی بجنورد برگزار شد.

تاریخ ارسال : 1398/8/18

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، مسعودضیائی زردخشوئی مدرس کارگاه ایده‌یابی با موضوع ترامپیسم، به تبیین روش‌های ایده‌یابی در کارتون و کاریکاتور پرداخت و از مثلث ایده‌یابی به عنوان، راه‌گشای این مسیر سخن گفت‌.

وی ادامه داد: با در نظرگرفتن موضوع اصلی، لوکیشن و موقعیت و کلیشه‌های رایج و عنصر طنز می‌توان به ایده در کارتون و کاریکاتور رسید.

هنرمند برجسته کاریکاتور بهره‌گیری از کلیدواژه‌ها را از دیگر راهکارهای رسیدن به ایده عنوان و تصریح کرد: باید در فضای وسیعی برای طراحی اثر به تفکر پرداخت. باید به واسطه قرارگرفتن میدان فکر در فضای وسیع، هم‌چون جنگ و محیط زیست تجسم فیزیکی داشته و بعد با وارد کردن طنز و ترکیبات غیر متعارف ارتباطی میان‌ آن‌ها برقرار و به خلق اثری طنز پرداخت.

ضیایی داشتن ذهنی سیال، پرهیز از محدودیت‌های ذهنی و خارج شدن از قواعد رسمی و آموزش دیده در عرف برای تفکر را لازمه رسیدن به ایده‌یابی دانست و تاکید کرد: باید قاعده معمولی تفکر شکسته شود و هیچ مرزی در خلاقیت ذهنی برای رسیدن به ایده نداشته باشیم و درنهایت با یادگیری و تمرین به ایده‌های خلاقانه برسیم.

وی نقش کارگاه‌ها در ارائه عصاره تجربیات به علاقه‌مندان بسیار اثرگذار بیان کرد و گفت: از این مسیر موفقیت هنرمندان و فعالان این عرصه کوتاه‌تر خواهد شد.

عباس ناصری دیگر مدرس کارگاه و دبیر هنری دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور از چگونگی رسیدن به ایده‌ها با مطرح کردن مباحث جهانی درباره ترامپ هم‌چون عدم تعهد، جنگ‌افروزی و ... در کنار رسیدن به کلیدواژها پرداخت و شیوه اجرای ایده را محور دوم کارگاه بیان کرد.

کارگاه ایده‌یابی با حضور دو چهره برتر کاریکاتور مسعود ضیائی و عباس ناصری از ساعت 18 تا 20 و با حضور استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، اصفهان، همدان، مرکزی، البرز، بوشهر، آذربایجان شرقی و تهران در راستای غنا بخشیدن به جریان کارتون وکاریکاتور کشور و بهره‌گیری از تجربیات استادان برتر این عرصه برگزار ‌شد.