بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

درباره تقدير شدگان هفدهمين مهرواره شعر و داستان جوان سوره بيشتر بدانيم/ پیشکسوتان مدح نبی(ص)

در مراسم هفدهمين مهرواره شعر وداستان جوان سوره از دو نويسنده و شاعر بزرگ ايراني كه در زمينه شناساندن معارف اسلامي و پيامبر اسلام تلاش كرده بودند تقدير شد، «استاد حسين فتاحي» و «استان احد ده بزرگي». در اين مطلب به دلايل انتخاب اين دو اديب مي پردازيم.

تاریخ ارسال : 1399/8/16

استاد حسين فتاحي نويسنده اي است كه بيش از همه كارهايش به دليل انتشار كتاب 365 روز با پيامبر مشهور شده است، اين كتاب كه سال گذشته در ۷۶۰ صفحه‌ توسط انتشارات قدياني منتشر شد، مجموعه اي از 12 كتاب كودك است كه با نام عمومي 30 روز با پيامبر در سال 96 منتشر شده است. نويسنده اين كتاب درباره دشواري هاي نگارش اين مجموعه كتاب مي گويد: کار نوشتن این مجموعه ۱۲جلدی هفت سال زمان برده و از آن‌جا که این کار در زمره آثار مذهبی بود، با خرده‌گیری‌های زیادی مواجه شد و اگر چه بالاخره منتشر شد ولی احساس می‌کنم بهتر است دیگر تا مدتی کار تازه‌ای ننویسم چون این کار اگرچه شیرین بود ولی همه توانم را گرفت. او در این مجموعه که مخاطبان آن کودکان هستند به همه ابعاد زندگی فردی، اجتماعی و اخلاقی خاتم الانبیاء (ص) پرداخته است. این نویسنده ضمن اشاره به استفاده از منابع مختلف برای نگارش این مجموعه مي گويد: سعی کردم تا آن‌جایی که سوادم اجازه می‌دهد، مشهورات زندگی پیامبر اکرم (ص) را بیاورم. سبک زندگی و سیره ایشان در خانواده، در ارتباط با همسایه‌ها و مردم و مهربانی‌شان که شامل همه از انسان گرفته تا پرندگان و حیوانات و ... می‌شود در این اثر مورد توجه قرار گرفته است. این مجموعه‌ ۱۲ جلدی شامل ۳۶۵ حکایت از زندگی حضرت محمد (ص) است و در قصه‌واره­‌های تاریخی زندگی پیامبر اسلام را با زبان ساده و کودکانه توصیف می‌کند."مهمانی فرشته‌­ها"، "پدربزرگ و نوه­‌اش"، "اولین طواف"، "گم‌شده‌­ای که پیدا شد"، "درس بزرگ"، "خداحافظ پدربزرگ مهربان"، "خانه عمو" و... برخی از عنوان‌های این مجموعه هستند. در مقدمه این مجموعه آمده است:‌ این کتاب پنجره کوچکی را رو به دنیای بزرگ و پرماجرای پیامبر گرامی اسلام (ص) برای کودکان باز می‌کند. حسين فتاحي پيش از اين كتاب«زندگي 25 پيامبر» را نوشته بود كه به زندگي 25 پيامبري كه در قرآن از آنها اسم برده شده و آياتي درباره زندگي‌شان آمده است،پرداخته شده و زندگي‌ آنها در اين مجموعه به صورت داستان روايت شده است. استاد احد ده بزرگي احد ده بزرگی درسال 1328 در شیراز و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. وی دارای مدرک درجه یک هنری است که به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، معادل دکتراست. وی انجمن ادبی حافظ را تشکیل داد که تا قبل از پیروزی انقلاب جلسه مخفیانه داشت و پس از انقلاب جلسات آن ادامه یافت و بعدا به صورت انجمن ادبی شاعران انقلاب اسلامی و بصورت گسترده‌تر توسعه یافت. برخي از آثار وي عبارتند از :«نماز سرخ خون»، «از کربلا تا کربلا»، «در آیینه شقایق»، «روایت نور»، «قصه گرگ و آهو»، «داستانهای راست»، «نی نوای نینوا»، «پنجره نور»، «آیات سبز»، «سرود سحر»، «خطبه خون»، «آرزوی کربلا»، «لحظه‌های رنگین»، «کشتی زیبای نجات»، «مرغ سحر» و... «روضه خورشید» عنوان مجموعه شعری از احد ده‌بزرگی است که شاعر در این کتاب در وصف پیامبر (ص) و ائمه اطهار(ع)؛ مثنوی‌ها و غزل‌هایی سروده است.