بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

Ar En

برگزیده جشنواره شعر و داستان انقلاب: تنگ نظری‌ها باعث شده نسل جدید انقلاب را به خوبی نشناسند

نویسنده رمان کودک و نوجوان «رد انگشت‌های اصلی» و برگزیده جشنواره شعر و داستان انقلاب بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران رویدادی بزرگ و حقیقی است و می‌توان فرازهایی از اتفاقات آن را به واسطه ادبیات داستانی برجسته کرد.

تاریخ ارسال : 1399/3/20

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر به نقل از خبرگزاری آنا، حسین قربانزاده با رمان کودک و نوجوان «رد انگشت‌های اصلی» رتبه اول یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب را کسب کرده است. این نویسنده درباره این اثر و تجربه حضور خود در جشنواره بیان کرد: داستان این اثر در شهرستان مشکین شهر می‌گذرد و درباره پسر نوجوانی است که پدرش را از دست داده و زیرنظر عمویش بزرگ می‌شود اما او از فرمان‌های عموی خود سرپیچی می‌کند. ماجرای کتاب نیز در سال ۵۷ می‌گذرد و پسر نیز عاشق دختر رئیس شهربانی می‌شود. در حالی خانواده‌ها با این ارتباط مخالف هستند. بعد از ماجراهایی روایت عاشقانه آن‌ها به بستر انقلاب کشیده می‌شود و به این نحو داستان با فضای انقلاب پیوند می‌خورد.

وی افزود: ادبیات داستانی در عرصه کودک و به ویژه نوجوان جای کار زیادی دارد. برای مثال درباره ماجراهایی از جمله واقعه اخیر قتل رومینا اشرفی توسط پدرش همه اظهار نظر می‌کنند در حالی که می‌توان در ادبیات به طور جدی تری به این ماجراها پرداخت و از واقعیت‌ها الهام گرفت.

قربانزاده عنوان کرد: «رد انگشت‌های اصلی» از واقعیت برگرفته شده و نقل سه خاطره انقلابی است. وظیفه ما تبدیل این روایت‌ها و خاطرات واقعی به داستان‌هایی جذاب است و در دنیا هم همواره کتاب‌هایی با جریان‌های اقتباسی و الهام گرفته از واقعیت موفق بوده‌اند. انقلاب اسلامی ایران رویدادی بزرگ و حقیقی است و می‌توان فرازهایی از اتفاقات آن را به واسطه ادبیات داستانی برجسته کرد و من در کتاب خود به این شیوه توجه کردم. البته کار چالش برانگیز است که رمانی نوجوانانه و در عین حال عاشقانه بنویسیم.

این نویسنده درباره جشنواره شعر و داستان انقلاب نیز بیان کرد: من با رمان دیگری نیز در این جشنواره برگزیده شده بودم و متاسفانه نتوانستم رمان خود را برای شرکت در دوره دوازدهم کامل کنم و به جشنواره برسانم. انقلاب و موضوعات مرتبط با آن سوژه جذابی است که می‌تواند در ادبیات داستانی بیشتر معرفی شود. اما تنگ نظری‌های موجود باعث شده نسل جدید به خوبی انقلاب را نشناسد و جشنواره شعر و داستان انقلاب حرکت موفقی است و اگر کتاب‌های خوبی را در نتیجه برگزاری آن داشته باشیم، مطلوب است.

قربانزاده در پایان از انتشار «رد انگشت‌های اصلی» در هفته جاری توسط انتشارات سوره مهر خبر داد.

دوازدهمین دوره جشنواره شعر و داستان انقلاب به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و مؤسسه سپهر سوره برگزار می‌شود. دبیری این جشنواره را در بخش شعر علی‌محمد مؤدب و در بخش داستان حسینعلی جعفری برعهده دارند.