بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

برگزیده شانزدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره»: مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» نقشه راه می دهد

رضا یزدانی که تجربه سه دوره حضور در مهرواره شعر و داستان جوان سوره را دارد، معتقد است جریان موضوعی در شعر می تواند با شاعران جوان نقشه راه و هدف ارائه کند.

تاریخ ارسال : 1398/9/26

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا یزدانی برگزیده شانزدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره»  در بخش شعر نیمایی و کلاسیک با اشاره به سه تجربه حضور خود در این رویداد ادبی عنوان کرد: سال 92 برگزیده شعر نو در این مهرواره شدم و دوره شانزدهم نیز در بخش های شعر نیمایی و کلاسیک جایزه ویژه را دریافت کردم، این جشنواره با توجه به محدودیت سنی، آیینه ای از شعر جوان امروز(چه خوب و چه بد) است و به هر حال واقعیت وضعیت شعری را نشان می دهد. بسیاری از شاعرانی که دو سه نسل قبل در این جشنواره شرکت کرده اند، امروزه جز شاعران و نویسندگان مطرح کشورمان هستند. همچنین کسانی که برگزیدگان این رویداد هستند، در آینده به جمع همین افراد صاحب نام می پیوندند.

وی با اشاره به راهکارهای تقویت بنیان شعری شاعران جوان افزود: هرچقدر انجمن های ادبی در شهرهای مختلف و حلقه های شعری پویاتر و فعال تر باشند، می توانیم خروجی اش را در مهرواره شعر و داستان جوان سوره ببینیم. از طرفی اکثر جشنواره های ادبی بعد از اختتامیه تا دوره بعدی پایان می یابند اما اگر تمهیدی اندیشیده شود که بعد از این چند روز جشنواره، هم این جریان ادامه دار باشد، جریان شعری جوان کشور تقویت و اتفاقا هدف اصلی خود سازمان برگزار کننده هم محقق می شود. البته مهرواره شعر و داستان جوان سوره به دلیل برگزاری کارگاه ها خروجی کیفی آموزشی دارد که باید مستمر باشد.

وی درباره نگاه موضوعی به شعر و متن در ادبیات توضیح داد: در این زمینه دو نگاه وجود دارد؛ عده ای شعر را غیرسفارشی می دانند و دیگران آن را حتی ابزاری برای طرح یک مساله و دغدغه. به شخصه اگر موضوع یک کنگره را دوست داشته و به آن معتقد باشم برایم شرکت در این رویداد جذاب خواهد بود. ضمن این که بسیاری از آثار فاخر تاریخ شعر حاصل سفارش بوده اند و در آثار بزرگانی چون حافظ، سعدی و... چنین اشعاری وجود دارد. حتی کسانی مثل فرخی سیستانی و منوچهری اساسا شاعران درباری بوده اند.

این شاعر جوان ادامه داد: این جریان موضوعی به شاعر هدف و مسیر راه می دهد. به ویژه آن که شعر امروز ما نیز با خلا اندیشه و محتوا مواجه است و اگر این جریان موضوعی در اختیار شاعران به ویژه شاعران جوان قرار بگیرد، ریل گذاری دقیق تری صورت می گیرد.

وی در پایان پیشنهاد کرد که سیاستگذاری حوزه هنری در ادبیات نسبت به شهرستان ها گسترده تر شده و در طول سال استمرار یابد.

هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و موسسه سپهر سوره هنر برگزار می شود. دبیری هنری این رویداد را در بخش شعر فریبا یوسفی و در بخش داستان وجیهه سامانی برعهده دارند.