بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

«آوای دوست» دف نوازان ایرانی درکردستان پایتخت دف جهان می پیچد

اجتماع بزرگ دف نوازان در بخش جنبی نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت سه شنبه 22 مرداد ماه درپارک استقلال سنندج برگزار می شود.

تاریخ ارسال : 1398/5/16

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر؛ امین مرادی رییس حوزه هنری استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت : در دوره های مختلف برگزاری جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در بخش جنبی این جشنواره به منظور تقویت دوستی وهمگرایی فرهنگی وهنری بین هنرمندان و معرفی پتانسیل های هنری وفرهنگی استان کردستان برنامه هایی در نظر گرفته می شود که بارزترین آن ها برای اولین بار در جهان صورت می گیرد و شامل همنوازی 1000 دف نواز کردستانی در عمارت خسروآباد سنندج بود که در بعد بین المللی سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و توانست کردستان را به عنوان پایتخت دف جهان معرفی کند .

مدیر نهمین جشنواره بین المللی «دف؛ نوای رحمت» افزود: برگزاری برنامه های جنبی با اجرای گروه های موسیقی استان و خارج از استان به منظور به تصویر در آوردن فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین از دیگر برنامه هایی بوده است که در دوره های مختلف در عمارت خسرو آباد، کانون امام خمینی (ره)، پردیس سینمایی بهمن سنندج و ... برگزار و مورد استقبال عمومی نیز قرار گرفته است .

وی  به برگزاری اجتماع دف نوازان در دوره هشتم جشنواره در میدان آزادی سنندج با عنوان سماع عارفان اشاره کرد و گفت : این برنامه سبب شد تا در این دوره شاهد اتفاق تازه ای در گسترش توریسم فرهنگی به منظور حضور علاقه مندان داخل و خارج از کشور در این رویداد بزرگ موسیقی عرفانی کشور و جهان باشیم .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با اشاره به اهداف جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تصریح کرد: دف ، یکی از سازهای موسیقایی است که در کردستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با نوای این ساز عرفانی، عاشقان حضرت حق و مریدان رسول اش در خانقاه های طریقت های نقشبندیه و قادریه با ذکر " حی ا... " و "یا قیوم " و دیگر اذکار به سماع در می آیند و ندای وحدت بین مسلمین را به صدا در می آورند .

مرادی ادامه داد : با این پیشینه و به منظور تقویت جنبه های وحدت بخش هنر و بهره مندی از  ظرفیت های هنر در توجه به توسعه استان سه شنبه 22 مرداد ماه 98 از ساعت 18:30 دف نوازان کردستانی و ایران زمین در پارک استقلال (شانو) سنندج واقع در خیابان پاسداران " آوای دوست " را به صدا در می آورند و باردیگر جهانی بودن دف نوازی در کردستان را به تصویر در می آورند.

وی با دعوت از تمامی دف نوازان کردستانی جهت حضور در این اجتماع بزرگ گفت : در کردستان کمتر خانه ای است که با دف مأنوس نباشد و امیدوراریم مردان و زنان با جضور خود در این برنامه ، پایتختی دف کردستان را جهانی و زمینه های لازم توسعه استان را فراهم آورند .

نهمین جشنواره بین المللی «دف؛ نوای رحمت» 22 تا 24 مرداد ماه در شهر سنندج برگزار می شود.