بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

در تالار اندیشه حوزه هنری شاعران از« فخر ایران» سرودند

در همایش ادبی « فخر ایران» که جمعه نوزدهم دی ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، شاعران مطرح کشور اشعاری را که درباره این شهید دانشمند سروده بودند خواندند و از کتاب مجموعه شعر« فخر ایران» - گزیده اشعار سروده شده درباره شهید فخری زاده – رونمایی شد.

تاریخ ارسال : 1399/10/20

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، در ابتدای این مراسم که توسط حوزه هنری با مشارکت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد، حجت‌الاسلام آقاجانپور- رئیس سازمان عقیدتی، سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح-  در توصیف خصوصیات شهید دانشمند محسن فخری زاده گفت: بنده به واسطه اینکه سالیان متوالی در وزارت دفاع مشغول به کار بودم ایشان را می‌شناختم و لازم است بگویم ایشان حقیقتاً فخر ایران و فخرامت اسلامی است. بنده بیش از ۲۰ سال است که این شهید بزرگوار را می‌شناختم و به عقیده من شهید فخری زاده مجاهد فی سبیل الله است.

وی افزود: بخش‌های مهمی از زندگی این بزرگوار هنوز برای مردم تبیین و روشن نشده است. مثلاً اینکه به نقش ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی خیلی توجه نشده است در حالی که شهید فخری زاده هر جایی که انقلاب و اسلام به وجود او نیاز داشت، حضور پیدا می‌کرد. ایشان هم در عرصه جهاد علمی و هم میدان رزم حضور داشتند.

رئیس سازمان عقیدتی، سیاسی وزارت دفاع ادامه داد: شهید فخری زاده، ادیب، شاعر و مولوی شناس بود. در عین اینکه دانشمند بود و روحیه متواضعی داشتند در زندگی شخصی هم بسیار ساده زیست بود. از این منظر مسئولیت شاعران و ادیبان در این باره بسیار مهم است.

پس از حجت الاسلام آقاجانپور، سعید بیابانکی- شاعر- قبل از خواندن شعری که درباره این شهید سروده بود گفت: بنده از مجموع شاعرانی هستم که دو مرحله از نزدیک ایشان را دیدم. یک بار در عصر شعری که سال گذشته در آستانه اربعین برگزار شد و به ابتکار شهید فخری‌زاده بود که در آن مراسم فقط من و اسماعیل امینی حضور داشتیم. امسال هم یک روز پیش از اربعین به چنین مراسمی دعوت شدم و در این دوباری که بنده ایشان را دیدم مثل همه مردم ایران چیزی از جایگاه علمی ایشان نمی‌دانستم. بعد از تمام شدن برنامه‌ای که امسال برگزار شد، در گپ و گفت دوستانه‌ای با هم صحبت کردیم و ایشان درباره شاعرانی چون سید حسن حسینی، قیصر امین پور، سلمان هراتی و ابوالقاسم ژرفا صحبت کردند و از اینجا مشخص می‌شود که ایشان چقدر خوب شاعران را می‌شناختند و همانجا به من گفتند که درگذشته در جلسات شعر حوزه هنری شرکت می‌کرده اند. نکته‌ای که برای من جالب بود این بود که شاعرانی که شهید فخری‌زاده نام بردند مانند خود ایشان اهل جلوه‌گری نبودند و بسیار شباهت به ایشان داشتند.

در ادامه این مراسم محمدرضا طهماسبی، ناصر فیض،علی داودی، جواد محمد زمانی، احمد بابایی، محمد مهدی سیار، سعید حدادیان، میلادعرفانپور، فرازملکیان، عباس احمدی، محمد زارعی ،علی محمد مودب و خانم ها ایمان طرفه ، فاطمه نانی زاد و نفیسه سادات موسوی اشعاری را که برای این شهید سروده بودندخواندند.

رونمایی از کتاب فخر ایران

در این مراسم ، کتاب فخر ایران- گزیده اشعارشاعران درباره شهید فخری زاده- توسط  محمد مهدی دادمان - رئیس حوزه هنری-  و حجت‌الاسلام آقاجانپور - رئیس سازمان عقیدتی، سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح - و فرزند شهید فخری زاده رونمایی شد. این کتاب به همت مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری توسط محمد مهدی عبداللهی گردآوری شده است.

پس از رونمایی از این اثر، حامد فخری‌زاده - فرزند شهید فخری‌زاده- ، اشعاری را در رثای این شهید دانشمند خواند.