بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

گفتگو با نفر دوم رشته تصويرسازي در دوازدهمين سوگواره هنر عاشورايي: فرصتي براي نگاهي تازه به حماسه عاشورا

«هما رستمي شاهواري»، هنرمند جوان و‌ از برگزيدگان رشته تصويرسازي« سوگواره هنرعاشورايي» در سال‌هاي 1396 و 1398 - يازدهمين و دوازدهمين دوره- است، او كه فارغ التحصيل رشته گرافيك از دانشگاه اصفهان است ،‌در حال حاضر در زمينه تصويرگري كتاب، طراحي گرافيك و برگزاري نمايشگاه هاي نقاشي فعاليت مي كند.با اين هنرمند تصويرساز درباره اهميت شركت در سوگواره هنر عاشورايي و مسيري كه اين رويداد بزرگ هنري به روي هنرمندان جوان مي گشايد گفتگو كرده ايم.

تاریخ ارسال : 1400/6/9

خانم رستمي‌ ، گفتگو را با اين سئوال شروع مي كنيم كه شما به عنوان يك هنرمند تصويرساز چطور با « سوگواره هنرعاشورايي» آشنا شده و در اين رويداد هنري شركت كرديد؟

واقعيت اين است كه من در رويدادهاي هنري بسياري كه در سطح داخلي و بين‌المللي فراخوان مي دهند شركت مي كنم ، در مورد« سوگواره هنرعاشورايي» هم با توجه به تبليغات و اطلاع رساني گسترده اي كه حوزه هنري انجام مي دهد با اين رويداد هنري آشنا شدم و وقتي كه فراخوان اعلام شد شركت كردم.

 اما نكته مهمي كه بايد به آن اشاره كنم اين است كه براي من، شركت در سوگواره هنر عاشورايي با شركت در جشنواره ها ، مسابقات و رويدادهاي ديگر تفاوت داشت چرا كه دليل شركتم اين بود كه در اين رويداد، نگاه كليشه اي به مقوله عاشورا وجود نداشت ، در اينجا مي شد عاشورا را در لابلاي ادبيات و داستان ها نقل كرد و نگاه تازه اي به حماسه عاشورا داشت، نگاهي شاعرانه تر و زيباتر،‌ در اين رويداد هنري و مذهبي مي توانستم ديد شخصي خودم را داشته باشم نمي دانم كه چقدر موفق بوده‌ام اما دلم مي خواست از فضاي كليشه اي نگاه به عاشورا به عنوان يك واقعه غم انگيز بيرون بيايم و حس بهتري را به مخاطب درباره اين واقعه ارايه كنم، حس شجاعت، فداكاري و .....

شما به عنوان يكي از برگزيدگان سوگواره هنر عاشورايي تا چه حد برگزاري چنين رويدادهاي هنري را در معرفي استعدادها و هنرمندان جوان و خلاق كشور مفيد مي‌دانيد؟

ببينيد، ممكن است انجمن هاي هنري مختلفي در كشور، جشنواره ها و رويدادهاي گوناگوني را برگزار كنند اما ميزان ثاثيرگذاري آنها متاسفانه به دلايل مختلف چندان قابل توجه نيست، اما حوزه هنري براي برنامه هاي هنري خود به صورت گسترده فراخوان داده و اطلاع رساني خوبي انجام مي دهد، علاوه بر آن  جايزه هايي كه به برگزيدگان داده مي شود، در شان هنرمندان است ، افتتاحيه و اختتاميه با شكوه برگزار مي شود و آثار هم به خوبي نمايش داده مي شوند و همين مسائل  باعث جذب هنرمندان معتبر كشور مي شود ،‌ حضور اين هنرمندان معتبر و نيز تبليغات مناسب باعث مي شود كه هنرمندان به خوبي به جامعه هنري معرفي شوند.

در سيزدهمين دوره سوگواره هنر عاشورايي، خريد آثار برگزيده شده توسط كارشناسان نيز وجود دارد به نظر شما تا چه حد اين مسئله مي تواند به هنرمندان شركت كننده كمك كند؟

من در مورد هنرمندان بقيه رشته ها نظري ندارم اما درباره هنرمندان  تصويرساز مي توانم بگويم كه آنها معمولا از راه تصويرسازي براي كتاب كسب درآمد مي كنند كه متاسفانه آن هم به دلايل مختلف درآمد قابل توجهي ندارد، بنابراين اگر در اين زمينه توجه كافي صورت گيرد و آثار به صورت مناسبي خريداري شود مي تواند تا حدودي در اين شرايط اقتصادي به هنرمندان كمك كننده باشد اما مسئله اي كه مي‌خواهم درخواست كنم اين است كه مسئولان به راهي هم بينديشند كه بشود آثار برگزيده سال هاي گذشته را كه توسط خود حوزه هنري قاب شده و آماده است را نيز از هنرمندان خريداري كنند، چرا كه اين آثار به دليل موضوعي بودن در بازار چندان قابل فروش نيستند.

براي معرفي بهتر هنرمندان و نيز نمايش بهتر آثار، شما به عنوان يك هنرمند تصويرگر چه پيشنهاداتي داريد؟

همكاري حوزه هنري با ساير نهادها و سازمان‌هايي مثل سازمان زيبا سازي شهرداري مي تواند اتفاقات خوبي را به نفع هنرمندان رقم بزند و به بهترين نحو به هنرمندان كمك كند .

متاسفانه در شرايط كنوني، معرفي هنرمندان خلاق به سختي صورت مي گيرد، در حالي كه اگر حوزه هنري وارد رايزني با ساير سازمان ها بشود و مثلا از طريق همكاري مشترك با سازمان‌هاي دخيل در زمينه زيباسازي شهري و يا نهادهاي فرهنگي ، ديوارهاي شهر و سايرفضاهاي مناسب را براي ارايه آثار هنرمندان فراهم كنند، مي‌توان ديوار نگاره هاي زيبايي را در سطح شهرها با آثار هنرمندان خلق كرد كه اين آثار هنري مي توانند باعث ايجاد نشاط و آرامش درجامعه شوند و در عين حال ، علاوه بر آنكه هنرمندان مي توانند درآمد مناسبي كسب كنند ، امكان معرفي آنها نيز فراهم مي شود .

علاوه بر اين ، حوزه هنري مي تواند به صورتي برنامه ريزي كند كه نمايش آثار تنها به ارايه آثار در نمايشگاه هاي داخل حوزه محدود نشود و در ساير مراكز هنري نيز اين آثار به نمايش دربيايند تا مردم بهتر و بيشتر با آثار هنرمندان آثار شوند.

به عنوان سئوال آخر، آيا امسال هم در سوگواره هنر عاشورايي شركت مي كنيد؟

بله حتما شركت مي كنم، اما در اين مورد پيشنهادي كه داشتم اين است كه بهتر است  برگزار كنندگان تنها به معرفي موضوع به صورت كلي بپردازند ، اينكه يك متن براي تصويرسازي معرفي شود با توجه به محدوديت هاي مختلفي كه در تصويرسازي در اين زمينه وجود دارد، ارايه آثار خلاقانه بسيار دشوار مي شود.