بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

برگزیده جشنواره بین المللی دف نوای رحمت: نوازندگی به مشکل تقلید و کپی برداری از قطعات ترکی و عربی دچار است

یک برگزیده در جشنواره بین المللی دف نوای رحمت با اشاره بر کیفیت و تاثیر این رویداد بر وضعیت موسیقی ایرانی بیان کرد: متاسفانه فضایی که خوانندگی درگیر آن است و تقلید در آن صورت می گیرد، نوازندگی را نیز به خود دچار کرده است.

تاریخ ارسال : 1398/4/16

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، پرویز مندمی آهنگساز و نوازنده سازهای ایرانی که در چند دوره از جشنواره بین المللی دف نوای رحمت شرکت کرده و برگزیده شده است، با اشاره به تاثیر این رویداد بر ارتقای شرایط کیفی موسیقی ایرانی بیان کرد: به نظرم این جشنواره موسیقی در هشت دوره گذشته خود هر سال بهتر از سال قبل برگزار شده است و سال گذشته اختتامیه این رویداد بسیار باکیفیت بود.

وی درباره گروه موسیقی خود و فعالیت آن افزود: گروه «کارین» به معنای کارا و توانمند چهار سال است که فعالیت می کند و آغاز به کار آن به بهانه حضور در جشنواره دف نوای رحمت بوده است. البته من پیش از این با گروه آبیدر هم کار می کردم و کار تنظیم را برعهده داشتم و در ادامه با گروه «کارین» مقام اول دوره ششم، مقام سوم دوره هفتم، مقام دوم دوره هشتم را کسب کردم.

مندمی همچنین خاطر نشان کرد: 18 سال است که به طور حرفه ای موسیقی را دنبال می کنم و در گروه های زیادی داشته ام

این نوازنده و آهنگساز با اشاره به برخی مشکلات موسیقی ایرانی عنوان کرد: متاسفانه نوازندگان سازهای ملودیک به سوی کارهای ترکی و عربی حرکت کرده اند و قطعات ایرانی کمتری می سازند. نوازندگان ویالون بیشتر ترکی کار می کنند. سازهای ایرانی روان و سلیس و شنیدنی تر هستند. در واقع فضایی که خوانندگی درگیر آن است و تقلید در آن صورت می گیرد، نوازندگی را نیز به خود دچار کرده است.

وی با اشاره بر اهمیت یک شرط برای رقابت در جشنواره دف نوای رحمت ادامه داد: سال گذشته کار خوبی که در این جشنواره انجام شد، مربوط به چیدمان و اعضای گروه های موسیقی شرکت کننده بود. بدین ترتیب گروه هایی که مقام اول در دوره های گذشته جشنواره را کسب کرده بودند، اجازه شرکت با همان اعضا را در دوره هشتم و باید چیدمان خود را تغییر می دادند. این که یک گروه تنوع بدهد در اعضای خود یا فرصت را برای حضور دیگر هنرمندان ایجاد کند اتفاق بسیار خوبی بود. زیرا امکان حضور در فضای رقابتی حرفه ای را به دیگران می داد.

مندمی در پایان به مسئولان جشنواره پیشننهاد داد قطعه «بزن بر دف نوای رحمت» که توسط گروه کارین اجرا و منتخب شده بود، در دوره نهم در همراهی با گروه 30 نفره دف نوازان و ارکستر فیلارمونیک سنندج اجرا شود.

نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت به همت حوزه هنری استان کردستان و با همراهی موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر 22 تا 24 مرداد ماه در سنندج برگزار می شود.

آخرین مهلت شرکت در این جشنواره 31 تیر ماه اعلام شده است.