بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

سید محمدحسن ابوترابی فرد: اسرا و شهدا جهنم صدام را به بهشت استقامت تبدیل کردند/ افراز از مصادیق ماندگاری انقلاب است

تاریخ ارسال : 1397/12/16

امام جمعه موقت تهران در آیین «بانوی باران» ویژه نکوداشت بهجت افراز گفت: اسرای عزیز، فهیم، مومن و صبور جهنم صدام را که برای او نمی توان نمونه ای از زشتی و خشونت یافت، به بهشت استقامت تبدیل کردند.

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، آیین نکوداشت زنده یاد بهجت افراز ملقب به ام الاسرای ایران شب گذشته(چهارشنبه 15 اسفند) در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بعد از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، منصوره قدیری همسر سرلشکر مرسل آهنگری که از آشنایان خانواده افراز بوده است، با اشاره به خصوصیات وی گفت: به نظرم به کار بردن لقب ام الاسرا برای بانو بهجت افراز کم است و من می خواهم اینجا ایستاده بگویم که او حق بزرگی بر گردن جوانان و مردم این سرزمین دارد. او برای ما و تاریخ این سرزمین همیشه جاودانه می ماند.

وی افزود: باید خداوند متعال و بزرگوار را شاکر باشم که این صبوری را به من و ما داده است تا به کوری چشم دشمنانمان به نحو احسن فرزندان صالحی را تحویل این جامعه بدهیم و آن ها موجب سرافرازی این سرزمین باشند.

قدیری با اشاره به برخی ویژگی های اخلاقی و رفتاری افراز عنوان کرد: او انرژی زیادی به خانواده های اسیران و جانبازان می داد و بی وقفه سر کار بود و بدون آن که خم به ابرو بیاورد، با لذت کارش را دنبال می کرد. یادم است روزی از دانشگاه آمده بودم زنگ زد که فورا نزد او بروم. وقتی رفتم زن جوانی که عکس دختری زیبا در دست داشت، آمده بود و می خواست خودش را آتش بزند. او از من خواسته بود تا بیایم او را آرام کنم تا از تصمیمش منصرف شود.

وی در توصیه به حاضران گفت: باید سعی کنید با فرزندانتان دوست باشید. متاسفانه امروز فضای مجازی خانواده ها را از هم دور کرده است. ما در جمع های خانوادگی مان قرار گذاشته ایم که تلفن های همراهمان را به محض ورود به خانه در یک جعبه بگذاریم و حتی تلویزیون را هم خاموش کنیم تا از بودن کنار هم لذت ببریم.

این همسر رزمنده در پایان از حاضران تقاضا کرد شرایطی را برای ازدواج راحت تر جوانان فراهم کرده تا از میزان فساد در جامعه بکاهند.

ستاره قطبی همسر شهرام شکیبا  که اجرای این برنامه را برعهده داشت، در ادامه علیرضا قزوه دعوت به سخنرانی کرد و گفت: بسیاری از آزادگان عزیز در جمع ما حضور دارند. اگرچه من بانو افراز را خوب نمی شناختم، اما با خواندن پرونده شان پی به زحمات و تلاش های ایشان بردم. متاسفانه در جامعه امروز کسانی که انگشت اشاره به سمت آن ها می رود و الگو هستند، افرادی نظیر بهجت افراز نیستند. انگار تعاریف عوض شده است و مردم به دنبال شومن ها هستند. من می خواهم بگویم انقلاب امام خمینی(ره) نیاز به انقلاب شجاعانه دیگری دارد که باید انقلاب کنندگان از جمع فرزندان باشند. انقلاب ما به این شجاعت ها و رشادت ها نیاز دارد و این آدم ها باید در جامعه مورد تبعیت باشند.

 وی در ادامه چند دوبیتی را در وصف اسرا و آزادگان تقدیم حاضران کرد.

غرضی: جوانان باید نواقص اداره کشور را مطرح کنند

محمد غرضی که مهمان ویژه این مراسم بود، عنوان کرد: کشور ایران با بقیه کشورها تفاوت های عمده ای دارد. در این کشور هرگز مردم علیه مردم انقلاب نکرده اند. در تاریخ 10 هزار ساله کشورمان چنین امری سابقه ندارد و این وحدت در تشیع نیز بسیار خوب تعریف شده است. جنگ را هم مردم اداره کردند. در دوران اوایل جنگ وقتی نه ارتش و نه سپاهی تشکیل شده بود، به محض اعلام نیاز به نیرو داوطلبان بیشتری از تعداد مورد درخواست به جبهه ها می رفتند. این مردم بودند که با اعتماد به نفس کشور را به تدریج به وضع مطلوبی رساندند.

وی افزود: ترامپ در مصاحبه ای اعلام کرد اگر ما حمایت نمی کردیم، اسرائیل امروز از بین رفته بود. این اعتراف خود ترامپ است و قدرت سیاسی ما این توانایی را داشت که برای ابرقدرت های آمریکایی و اروپایی زنگ خطر را روشن کند. وزیر دفاع آمریکا نیز می گوید طالبان شکست ناپذیر است. مگر قرار نبود قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا همه جهان را فرابگیرد؟! بعد از نابودی شوروی چه کشوری مقابله و روس ها را وادار به فرار کرد و لیبرال دموکراسی، فاشیسم و... را این ملت ایران بودند که ثابت کردند نمی تواند تاثیرگذار باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ همچنین خاطر نشان کرد: نباید نگران مظاهر تمدنی بود و از اینترنت و جریان مجازی توقعی داشت. اگرچه متاسفانه در ایران با 80 میلیونی 160 میلیون موبایل مورد استفاده است. چرا باید از فرهنگ غرب بهراسیم؟! جوانان ما هم مطالبات خود را بیان می کنند و بعضا دولت ها نمی توانند پاسخ بدهند. جوانان نواقص اداره کشور را مطرح می کنند و باید هم اینطور باشد. اگر کسی رای ناباورانه ای به دست می آورد، مطرح می کنند و این خیلی خوب است. به نظرم هیچ اتفاقی در جامعه نمی افتد که بتواند جریان اجتماعی را برهم بزند.

وی در پایان درباره شخصیت بانو بهجت افراز بیان کرد: یکی از خواهران بانو افراز در یمن و دیگری در پاریس به دست منافقین شهید شدند و من در سال 57 پیکر ایشان را در پاریس تحویل گرفتم. این خانواده و عزیزان دیگری شبیه به آن ها فراتر از توصیف هستند و زحماتشان قابل جبران نیست.

در ادامه کلیپی از خاطرات بهجت افراز که به مرور خاطراتش از حضور در سال های جنگ اختصاص داشت، پخش شد.

مجری با گرامیداشت یاد سید علی اکبر ابوترابی فرد، از محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران دعوت به سخنرانی کرد.

ابوترابی فرد: اسرا و شهدا جهنم صدام را به بهشت استقامت تبدیل کردند

ابوترابی فرد در این آیین درباره بانو بهجت افراز گفت: این بانو افتخار داشت در 18 سال بعد از جنگ و دوران دفاع مقدس و بعد از آن به خانواده های اسرا و آزادگان خدمت کند. تاریخ مبارزات ملت اسلام و ایران و تاریخ 8 سال دفاع مقدس مدیون ایثارگران، رزمندگان و خانواده معزز شهداست و تاریخ اسارت را از هر زاویه ای بررسی کنیم، در اوج زیبایی است.

وی افزود: اسرای عزیز، فهیم، مومن و صبور جهنم صدام را که برای او نمی توان نمونه ای از زشتی و خشونت یافت، به بهشت استقامت تبدیل کردند؛ بهشت ایثار، گذشت و ایثار و خدمت به انسان ها، بندگی و عبادت، بهشت تحصیل دانش و معرفت، بهشت حفظ قرآن. کار اسرا کار ایمان و عمل صالح بود. اقدامی بود متاثر از قرآن کریم و مدرسه اهل بیت(ع) و اندیشه های امام خمینی(ره) که در این مکتب تربیت یافته اند. ماندگاری انقلاب به این گام های بلند است.

امام جمعه موقت تهران خاطر نشان کرد: دوست و دشمن امروز به ظرفیت های استثنایی انقلاب در همه عرصه ها اذعان دارد. انقلابی که یک دهه جنگ را سپری کرده است و چهار دهه در برابر تمام قدرت های شیطانی بزرگ و کوچک دنیا ایستاده است.

در ادامه ابوترابی فرد، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، فریبرز خوب نژاد از آزادگان جنگ تحمیلی، حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی برای تقدیر از خواهران بهجت افراز به روی سن رفتند. همچنین مهدی جهرمی از بستگان ام الاسرای ایران، متنی را قرائت کرد که در بخشی از آن آمده بود: «در رثای عزیزی که مادر، خیر، دلسوز و مهربان و دوستدار اهل بیت بود. همواره نگران فرزندان این سرزمین و آفتاب بود و نور و حقیقت، بانویی با نام بهجت افراز مادر 40 هزار سرو آزاده ایران اسلامی....»

همچنین تابلویی نقاشی از چهره بهجت افراز که طی مراسم کشیده شد، به فرزند او در پایان مراسم اهدا شد.