بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

برگزیده «جایزه ویژه» مهرواره شعر و داستان جوان سوره: استعدادها حمایت شوند

رضا یزدانی، برگزیده شعر نو (سپید و نیمایی) سال 97 مهرواره شعر و داستان جوان سوره است، او معتقد است که برگزاری چنین جشنواره های ادبی ای ، استعدادهای جوان وناشناخته را معرفی می کند اما بعد از شناسایی، باید این استعدادها را حمایت کرد.

تاریخ ارسال : 1399/6/31

آقای یزدانی ، شما برگزیده مهرواره شعر و داستان جوان سوره در رشته شعر نو (سپید و نیمایی) هستید ، قبل از این مهرواره در  کدام جشنواره ها شرکت کرده و مقام کسب کرده اید؟

 در سال 93 در جشنواره شعر انقلاب شرکت کردم که در آن سال برنده رتبه اول جشنواره «مجموعه شعر نو» شدم، علاوه بر این در جشنواره های اربعین، عفاف و حجاب، یار و یادگار و... نیز شرکت کرده و عناوین مختلفی بدست آورده ام .

به نظر شما ، برگزاری جشنواره هایی مانند مهرواره شعر وداستان جوان  سوره، چگونه می‌ تواند بر رشد ادبی کشور تاثیر بگذارد؟

یکی از نکات مثبت مهرواره این است که انتخاب موضوع اشعار ، آزاد است و به قول معروف« موضوعی» نیست و همین مسئله باعث می‌شود که شاعران بتواند در زمینه موضوعاتی که به آنها علاقمند هستند شعرشان را بسرایند ، علاوه بر این، حوزه هنری تجربه موفقی در زمینه برگزاری جشنواره های هنری و ادبی دارد که می‌تواند در برگزاری چنین جشنواره هایی بسیار موفق عمل کند.

نکته دیگری که باعث موفقیت حوزه در این زمینه می شود گستردگی حوزه در سراسر کشور است که باعث شده جایگاه ممتازی را در برگزاری چنین جشنواره هایی داشته باشد.

فکر می کنید که در برگز اری چنین جشنواره هایی چه نکاتی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا بتواند تاثیر بیشتری بر رشدشرکت کنندگان داشته باشد؟

 نکته ای که باید به آن خیلی توجه داشت این است که جشنواره ها، نباید با برگزاری اختتامیه تمام شوند، بلکه باید حتی بعد از پایان جشنواره ادامه داشته باشند، در این زمینه برگزاری کلاس های آموزشی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر رشد استعداد شعری شرکت کنندگان جوان داشته باشد، چنین دوره های آموزشی‌ای را در حال حاضر می توان به صورت مجازی برگزار کرد.

نکته دیگری که می خواهم بگویم این است که می توان جلساتی برای نقد و بررسی اشعار شاعران شرکت کننده برگزار کرد و این نقدها از طریق فضای مجازی برای افراد ارسال شود تا آنها نقاط ضعف خودشان را بشناسند  و بتوانند با رفع این نقص ها در سطح بالاتری قرار گیرند، ارسال نقدها علاوه بر این باعث می شود شرکت کنندگان بفهمند شعری که سروده اند درچه سطحی است و از گله مندی هایی که معمولا بعد از جشنواره‌ها و مسابقات بوجود می‌آید کاسته شود.