بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

العربية English

ليلا بوشهري- بازيگر نقش «طوعه»- در اثر محرمي حوزه هنري، از او مي گويد از «كنيزي» تا «استاد آزادگي»

« طوعه شخصيتي قوي و تاثيرگذار داشت و اصولا كارهاي معناگرا، اول از همه بر خود بازيگر تاثير مي گذارند و اميدوارم كه اين تاثير در مورد همه كساني كه اين كار را مي بينند هم اتفاق بيفتد». اين ها نخستين جملاتي است كه ليلا بوشهري – بازيگر نقش طوعه- در شروع گفت و گويمان مي گويد. بوشهري با آنكه با بازي در ده ها نقش سينمايي، تئاتري و تلويزيوني ، از بازيگران شناخته شده و خوشنام كشورمان است و پيش از اين هم با اجراي نقش اشرف پهلوي - خواهر دو قلوي شاه - در سريال تاريخ انقلاب، نقشي تاريخي را به خوبي بازي كرده است اما وقتي حرف از نقش طوعه مي شود، با علاقه و دلبستگي بسيار زيادي از اين نقش تاريخي تعريف مي كند

تاریخ ارسال : 1399/6/12

او اين بار ، زندگي زني را روايت مي كند كه به مسلم بن عقيل- بعنوان فرستاده امام حسين «ع»- به كوفه، پناه مي‌دهد و در آن شرايط خفقان و ترسي كه بر كوفه سايه انداخته ، از معدود انسان هايي است كه مردانه پاي اعتقاداتش مي ايستد.
بازيگر فيلم هاي حكم، بازنده ، شارلاتان و... اين بار در مجموعه نمايشي « نجواهاي در گلو مانده »،- روايت 10 زن عاشورايي- براي نخستين بار در تاريخ سينما و تلويزيون ايران، زني تاريخ ساز در واقعه كربلا را به تنهايي و به صورت يك شخصيت مستقل براي بيننده معرفي مي كند. ‌اين مجموعه نمايشي كه كاري از حوزه هنري با همكاري مركز رسانه سازمان تبليغات اسلامي است ، هر شب از تلويزيون پخش مي شود و نخستين بخش از اين مجموعه درشب سوم محرم  به زندگي «طوعه» اختصاص دارد.
خانم بوشهري، اگربه طور خلاصه قرار باشد طوعه را تعريف كنيد ، چه تعريفي از او داريد؟
طوعه از بانوان كم نظير تاريخ عاشوراست، كنيزي آزاد شده كه بعد از آزادي، ازدواج مي كند و پسري به نام بلال را به دنيا مي‌آورد ، او در كوفه زندگي مي كند، جايي كه داستان كربلا اصولا با دعوت مردمان بي وفايش شروع مي شود ، بعد از اين دعوت است كه امام حسين«ع»، مسلم بن عقيل را مي فرستند تا از نزديك اوضاع كوفه را گزارش كند، مسلم بعد از درك بدعهدي كوفيان، خسته و دردمند، از غم بي وفايي آنها به ديواري تكيه مي دهد و اين تكيه نه از سراتفاق كه مشيت الهي بود ، اين ديوار، ديوار خانه طوعه است، زني كه به خدا باور عميق قلبي داشت، او در شرايطي كه حكومت با تمام قدرت به دنبال دستگيري فرستاده امام حسين است، به مسلم پناه مي دهد ، اما پسرش بلال زماني كه متوجه حضور مسلم مي شود براي گرفتن پاداش به دارالعماره مي رود و ماجراي مسلم را مي گويد و مسلم بن عقيل به شهادت مي رسد ، در اين مسير، طوعه با تمام تلاش و تقلايي كه مي كند موفق نمي شود جلوي كار فرزندش را كه مثل همه كوفيان بدعهد است را بگيرد ، او آنقدر از اين بدعهدي دلشكسته مي‌شود كه مي گويد : اي كاش بلال، در سر زا، تو و جفتت را با هم دفن كرده بودم .
شما نقش هاي بسيار زيادي را در سينما، تلويزيون و تئاتر بازي كرده ايد، اما با علاقه زيادي درباره اين نقش صحبت مي كنيد ،  دليل اين علااقه چيست؟
ببينيد، رسیدن به این نقش که استناد تصویری نداشت ضمن اینکه تاریخی هم بود، باید در باورمن اتفاق می افتاد ، طوعه شخصیتی قوی و تاًثیر گذار داشت و زماني كه متن را خواندم احساس كردم كه اين زن از جهت اخلاقش، اعتقاداتش، شجاعتش و انسانيتش نه تنها در مذهب ما كه در هر كجاي جهان و با هر مذهبي، يك انسان والا به شمار مي رود ، ‌او بدون هيچ چشمداشت دنيوي و مادي ، با عهد و پيمان قوي، در بزنگاهي تاريخي، نقش خودش را به خوبي ايفا كرد و يكي از فداكاري‌هاي عجيب واقعه عاشورا را رقم ‌زد
وقتي كه من متن را خواندم احساس كردم كه اين زن چه انسان بزرگي بوده   اما متاسفانه نامش به اندازه كاري كه كرده است شنيده نمي شود ، من از ته قلب احساس كردم كه اين وظيفه‌اي بود كه من بعنوان يك هنرمند بر دوش داشتم و بايد انجامش مي دادم، اينكه رواي اين شخصيت باشم و براي همين، عاشقانه اين كار را بازي كردم، چرا كه زندگي طوعه يك كلاس درس براي بچه هاي آينده است.
او به عنوان زني كه زياد در تاريخ به شخصيتش پرداخته نشده است، چطور مي تواند در كنار زنان بزرگ تاريخ ساز عاشورا قرار بگيرد، يعني او چه پيام مهمي دارد؟
متاسفانه اين چنين انسان والايي در لابلاي برگ هاي تاريخ ما گمنام مانده و جا دارد كه شخصيتي چنين بزرگ در تاريخ ايران و جهان، به همه شناسانده شود و اين رسالت فعالان هنري ، هنرمندان و ... كشور است تا با به تصویر کشیدن رفتار و زندگی افراد ماندگار و در عين حال گمنامي مانند طوعه و با معرفی آنها،.چراغ روشنتری را به دنيا بدهند، برای کودکانی که در این جهان متولد می شوند،‌ تا آنها به  درک این حقیقت برسند که  دنیا فقط جاي خوشی و گذران یک زندگی نباتی نیست و  آنها بايد بتوانند بر جهانشان تاثیر مثبت و درستی بگذارند چرا كه فرزندان ، مهم ترین دارایی انساني در جهان هستند.
بعنوان آخرين سئوال، بازي در نقش طوعه،در كنار جذابيت هايش، چه دشواري هايي داشت؟
ببنيد بازی درمتونی که زبانی آرکائیک- باستاني- دارد، برای بازیگر، نیاز به زمان و تفکر عمیقي دارد، ولی در اين مجموعه،  زمان کافی برای این کار وجود نداشت ، به همين دليل با کارگردان و نویسنده اثر به توافق رسیدیم که ضمن وفاداری به این زبان، براي فهم بهتر مخاطب، اين زبان با زبان ادبیات كنوني ما در هم تنیده شود و فاصله اي براي بازیگر و مخاطب ايجاد نشود، .حدفاصله منطقی شکل گرفت و لحاظ شد که این فاصله در دکور، گریم،‌ تصویر ، نور و ... هم ديده مي شود كه اميدوارم بينندگان از ديدن اين اثر هم لذت ببرند و هم با انساني الگو و تاثير گذار آشنا شوند، با زني كه مي خواست با مادران بهشتي هم نشين باشد.