بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

مراسم بزرگداشت مرحوم محمود فتح نیا در حوزه هنری خداحافظی با هنرمند خلاق وهمیشه خندان

در مراسم بزرگداشت یاد وخاطره زنده یاد محمود فتح نیا که روز دوشنبه دوازدهم اسفندماه درگذشت ، رسالت بوذری- مجری برنامه های مذهبی- که از دوستان این هنرمند عرصه سینما و تئاتر بود گفت: برای چنین هنرمند خلاقی باید مراسمی باشکوه برگزار می شد اما کرونا باعث شد که غریبانه با او خداحافظی کنیم.

تاریخ ارسال : 1399/12/13

به گزارش سپهر سوره هنر، دوشنبه دوازدهم اسفند، خبر درگذشت محمود فتح نیا ، هنرمند عرصه طراحی صحنه ، کارگردانی و فیلمسازی منتشر شد، زنده یاد فتح نیا از مدتی قبل به دلیل بیماری در بستر بیماری بود و سرانجام بعد از دو ماه، مسافر دنیای دیگر شد.

بزرگداشتی در حوزه هنری

سه شنبه سیزدهم اسفندماه ، برای بزرگداشت یاد و خاطره این هنرمند طراح صحنه و عرصه سینما وتئاتر، دوستان و همکاران او در حوزه هنری ، مراسمی با حضور خانواده این هنرمند و همکاران وی در صحن حوزه برگزار کردند.

در این مراسم، رسالت بوذری که اجرای برنامه را برعهده داشت ، با بیان اینکه از سال ها قبل با ایشان دوست و همکار بوده است گفت: مرحوم فتح نیا برای طراحی صحنه در برنامه ها و جشنواره هایی که در حوزه هنری برگزار می‌شد و مخصوصا برنامه های عاشورایی، از جان و دل مایه می گذاشت و حساسیت بسیار عجیبی داشت ، در این برنامه ها ، گاهی من یا همکاران تندی می کردیم و مثلا از طراحی صحنه ایراد می گرفتیم اما من هرگز ندیدم که ایشان عصبانی بشود و با تندی جواب بدهد ، او یک هنرمند واقعی بود که همیشه با لبخند وخوشرویی کار می کرد.

وی افزود:آقای فتح نیا و هنرمندان بسیاری در این سال، غریبانه از بینمان رفتند، برای مرحوم فتح نیا باید مراسم باشکوهی برگزار می شد اما چه کنیم که کرونا اوضاع واحوال را به این صورت درآورده است که غریبانه باید با دوست و همکارمان خداحافظی کنیم.

در ا دامه مراسم ، آقای ناظریان ازهمکاران مرحوم فتح نیا در آموزش پرورش مناطق 11 و 6 به فعالیت های خلاقانه مرحوم فتح نیا در آموزش و پرورش پرداخت و گفت:مرحوم فتح نیا ، بنیانگذار طرح های خلاقانه ای مانند « پاکیزگی مدرسه تا پاسبانی زمین» برای حفظ محیط زیست و «مدرسه سازی به جای ترقه بازی» بودند که ماحصل آن ساخت مدرسه ایرانمهر در منطقه 11 بود، طرح ایشان این بود که دانش آموزان به جای ترقه بازی به دنبال ترقی باشند و هزینه ترقه را صرف ساخت مدرسه کنند که با پیگیری های ایشان، این مدرسه ساخته و افتتاح شد.

وی در ادامه گفت : علاوه بر این،  طرح «مدرسه گفتگو» نیز از دیگر کارهای ایشان بود که مهرماه امسال در منطقه 6 افتتاح شد.

محمد زرویی، مدیرعامل سپهر سوره هنر نیز در این مراسم گفت: محمود فتح نیا برای همه ما برادری دلسوز و مهربان و سنگ صبوری همیشگی بود، ما سال ها در کنار هم در حوزه هنری به صورت شبانه روزی کار کردیم و طراحی صحنه بسیاری از جشنواره های حوزه هنری ، مرهون زحمات این مرد هنرمند و دغدغه مند است و ما به جز نیکی از ایشان ندیدیم .

مدیر عامل سپهر سوره هنر حوزه هنری در ادامه افزود: مرحوم فتح نیا همچنین در عرصه کارگردانی سینما و تئاتر نیز چیره دست بود و آثار خوبی برجای گذاشته است ، او هنرمندی جامع الاطراف و معلمی به تمام معنا انسان بود.

 از طراحی صحنه جشنواره تا تئاترهای پرمخاطب

 مرحوم فتح نیا، طراحی صحنه رویدادها و جشنواره های بسیاری را در سازمان ها و نهادهای فرهنگی و هنری مختلف کشور برعهده داشت که از جمله آنها می توان به طراحی و اجرای دکورهای جشنواره‌های 100، تئاتر ماه، رویش، شعر و داستان جوان، شعر و داستان انقلاب و جشنواره طنز و کاریکاتور در حوزه هنری  اشاره کرد.

آقای فتح نیا در عرصه تئاتر نیز طراح صحنه تئاترهای «هزاره‌هاي آه» - برگرفته از داستان «كشتي پهلو گرفته» سيدمهدي شجاعي- ، نمايش "خورشيد و خاكستر" نوشته قدرت الله فتحي، تئاتر طوفان به کارگردانی «توحید معصومی»، ."خانه من اينجاست؟! به کارگردانی مينا حبيلي و ماضی استمراری به کارگردانی ندا هنگامی و .... بوده است.

این هنرمند متعهد روز چهارشنبه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده می شود.