مرتضی اسدی: هنرمندان امضایشان را به صندلی مدیریت نفروشند

تاریخ ارسال : 1397/12/15

مرتضی اسدی داور بخش تصویرسازی هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی «هنر جوان» گفت هنرمندان باید برای امضای خود احترام قائل باشند و آن را با صندلی و موقعیت شغلی عوض نکنند.
به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر به نقل از خبرگزاری تسنیم، مرتضی اسدی؛ نقاش و طراح برجسته کشور که داوری آثار تصویرسازی هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی «هنر جوان» را عهده‌دار بود، با اشاره به مسئولیت اجتماعی هنر گفت: به نظرم عدالت اجتماعی امری نسبی است و من نیز در آثارم به دنبال آن هستم. عدالت اجتماعی محض، امری آرمان‌گرایانه است که شاید کاملا محقق نشود. من انقلاب را که نوعی دگرگونی در ساختار اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور ایجاد کرد را در آثارم بازتاب می‌دهم و از کارهایم دفاع  می‌کنم. چراکه همه آنها شناسنامه من هستند.
این هنرمند ادامه داد: تا زمانی که قلم در دست دارم، مسائل اجتماعی را به تصویر خواهم کشید. ضمن این که معتقدم نقاشی سیاسی نیز خود یک هنر است. زیرا هیچ هنرمندی نمی‌تواند نسبت جامعه خود و اتفاقات اجتماعی و سیاسی کشورش بی تفاوت باشد. به نظرم هنر برای هنر اساسا معنا ندارد؛ هنر حزبی نیز برای من بی معنی است؛ چراکه هنرمند در جایی مجبور است از تفکری توفنده دفاع کند.
اسدی با تاکید بر اینکه هنرمندان باید برای امضای خود احترام قائل باشند و آن را با صندلی و موقعیت شغلی عوض نکنند، به سابقه علاقه خود به هنر در سال‌های جوانی اشاره کرد و گفت: در دوران هنرستان بسیار به مینیاتور علاقه‌مند بودم و اتفاقا از شاگردان خوب این رشته هم بودم. با شروع انقلاب، احساس کردم که این هنر و ظرافت‌های آن پاسخ نیازهای یک حرکت طوفانی اجتماعی را نمی‌دهد. حتی پس از خلق یکی دو اثر در حوزه مینیاتور، احساس کردم نگارگری نمی‌تواند این شرایط را به خوبی بازنمایی کند. بنابراین به طور موقت آن را کنار گذاشتم اما همچنان از زیرساخت‌های نقاشی ایرانی در کارهای بعدی‌ام استفاده کردم که بی تاثیر از آموزه‌های غربی نیز نبود. معتقدم نباید مطلقا غرب ستیز بود؛ بلکه می‌توان نکات مثبت آن را جذب کرد. در واقع؛ من به جهانی فکر کردن و منطقه‌ای عمل کردن معتقد هستم.
این هنرمند نقاش با اشاره به این که هیچ هنری نظیر عکاسی نتوانسته است در تاریخ معاصر با جریانات اجتماعی همراه شود، خاطرنشان کرد: هیچ هنری به اندازه عکاسی نتوانسته است با تحولات اجتماعی؛ به ویژه انقلاب اسلامی ایران همراه شود و جریان‌سازی کند. خاصیت عکاسی این است که همزمان با رویداد رخ می‌دهد و همراه با مردم است. اما در نقاشی، دست کم خود من در 10 سال اول پس از انقلاب، اثر خاصی در این زمینه خلق نکردم. زیرا در آن زمان در حوزه هنری نبودم و سال 68 بود که توسط کاظم چلیپا به این جمع پیوستم و در ادامه پس از 18 سال، تجربه‌های خوبی را با دوستانم در حوزه هنری پشت سر گذاشتم که همه آنها به من کمک کرد تا نقاشی را با جدیت بیشتری ادامه دهم.
هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی «هنر جوان» به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر، با همکاری مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و به دبیری سیدحمید شریفی آل‌هاشم برپا شده است. نمایشگاه آثار منتخب این رویداد تا 28 اسفند در نگارخانه‌های ابوالفضل عالی، اندیشه و گالری‌های شماره 1 و 2 خانه عکاسان حوزه هنری دایر خواهد بود.
علاقه‌مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 18 به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه مراجعه کنند.