نام کاربری
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده اید ؟
کد پیگیری


نام و نام خانوادگی
شماره همراه
آدرس ایمیل


        
گفت و گو با نسیم عرب امیری به بهانه برگزاری جشنواره طنز مکتوب؛به افکارت بیاموز راز جاودانگی را... - موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر

گفت و گو با نسیم عرب امیری به بهانه برگزاری جشنواره طنز مکتوب؛به افکارت بیاموز راز جاودانگی را...


  در تاریخ ادب فارسی به شکل عام ، و در تاریخ طنز فارسی به طور خاص ، شاید به دلیل برخی محدودیت ها و ملاحظات ، خانمها نقش کم رنگ تری ایفا کرده اند. «داشت عباس‌قلی‌خان پسری» شعرهای طنز نسیم عرب‌امیری است که ابوالفضل زرویی‌نصرآباد در مقدمه‌ای بر آن آورده: «طنز عرب‌امیری، طنزی فخیم، نجیب و مبتنی‌ بر تعاریف جهانی و آکادمیک طنز است. از پرخاشگری و پرده‌دری می‌پرهیزد و عفت کلام را فدای جذب مخاطب بیشتر نمی‌کند.» و باز به قول اسدا... امرایی« این حرف‌ها را زرویی نوشته که با شاه به چارباغ هم نمی‌رود، فالوده‌خوری پیش‌کش. نصف مجموعه، شرح انواع پسران عباس‌قلی خان است. نقیضه‌ای بر شعر «علی‌مردان‌خان» سروده‌ ایرج میرزاست. نیش تند طنز شاعر مشاغل گوناگون را به نقد کشیده است‌. هر چه فکر کردم قسمتی از کتاب را بیاورم بلکه جذابیت آن آشکار شود دیدم نمی‌شود. باید همه را بیاورم که آن هم نقض حقوق معنوی و مادی شاعر است.»
نسیم عرب امیری شاعر و طنزپرداز معتقد است، جشنواره طنز مکتوب محملی برای آشنایی جوان ترها با پیشکسوتان مرتبط امر است و در حین برگزاری فرصت نقد و بررسی آثار به صورت مغتنمی فراهم است.
عرب امیری با توجه به اینکه جشنواره ها در حد معرفی استعدادها به جامعه مخاطبان خود نباید بمانند، افزود: باید کارهای دیگری انجام شود و چه کاری مفید تر از حمایت مادی و معنوی برگزیدگان و هموار کردن مسیر پیشرفت شان چرا که کشف استعداد توسط وبلاگ و محیط مجازی هم می تواند اتفاق بیفتد.
وی در این رابطه وظیفه دفتر طنز را مهم می داند و می گوید: استعدادهای طنز زیاد داریم، اما یکی از مشکلات نبودن محیط آموزشی و نیز مکانی برای نقد و بررسی آثار جوان تر هاست که دفتر طنز می تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد.
وی آسیب هایی که می تواند آثارطنز را با مشکل مواجه کند، برشمرد و ادامه داد: متاسفانه مطالعات مرتبط و غیر مرتبط برخی از نویسندگان جوان کم است. همچنین در این سال ها طنزپردازان بزرگی را از دست دادیم که برای جایگزین شدن این گنجینه ها به تلاش زیادی نیاز است.
عرب امیری در خصوص مضمون آثار طنز نیز گفت: در این سال ها در فرم و محتوا به نظرمی رسد دچار عقب ماندگی شده ایم. کمتر پیدا می شود کسی که از سوژه های دم دستی رها شده و به دنبال فرم ها و قالب های جدید باشد و به مضامین به صورتی عمیق نگاه کند.
نویسنده کتاب «داشت عباس قلی خان پسری» در ارتباط با ظرفیت تحمل مسئولان گفت: از آنجا که نیت طنزپرداز اصلاح است، بنابراین موضوع و شخصی که با طنز به سمت اصلاح آن حرکت می کند، مورد علاقه طنزپرداز است پس رواست با همین نگاه دوستانه با طنزپرداز برخورد شود.
وی همچنین ظرفیت اصناف مختلف در حوزه طنز را نیز قابل بالا رفتن دانست و ادامه داد: یکی از مشکلات بیشتر طنزپردازان این است که ذائقه مخاطب را دست کم می گیرند. تجربه نشان داده که وقتی جامعه اثر طنز با کیفیت می بینند از آن استقبال می کنند و این نشان از سطح توقع و شناخت خوب مردم نسبت به اثر با کیفیت دارد.
عرب امیری در پایان اظهار داشت: هرچه موضوعاتی که طنزپرداز انتخاب می کند ماندگارتر باشند بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرد؛ همانگونه که آثار سخیف به مرور زمان از بین می روند.