نام کاربری
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده اید ؟
کد پیگیری


نام و نام خانوادگی
شماره همراه
آدرس ایمیل


        
در حلقه رندان یكصد و یازدهم از سوژه های داغ اجتماعی گفت - موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر

در حلقه رندان یكصد و یازدهم از سوژه های داغ اجتماعی گفت

 


یكصد و یازدهمین مراسم «در حلقه رندان» عصر روز یكشنبه 15 دی ماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.


 


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، در این شب شعر طنز كه با حضور محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری برگزار شد، شاعران و طنزپردازان اشعار و آثار طنز خود را برای حاضران قرائت كردند.


سعید بیابانكی كه اجرای این مراسم را همچون جلسات گذشته در حلقه رندان به عهده داشت، به معرفی كتاب «سكانس كلمات» به نویسندگی مرحوم سید حسن حسینی پرداخت و گفت: این كتاب شامل مقالات، روایات، خاطرات و روزنوشت های حسینی است كه توسط نشر نی منتشر شده است.


بیابانكی ادامه داد: یادداشت های روز نوشت سید حسن حسینی دارای مطالب ارزشمند و خوادنی است. مطالب این كتاب خواننده را همزمان خوشحال و اندوهناك می كند.


وی در ادامه این مراسم بخشی هایی از كتاب «سكانس كلمات» را برای حاضران خواند.


در مراسم حلقه رندان ملیحه قریشی اولین شاعری بود كه شعر خود را با مطلع برف آب پفكی/ اشك غصه آبكی/ یخ آب سفت/ ماهی آزاد هرگز صید نمی شود / اگر هزارپا با هزارپایش بدود حتما برنده می شود را قرائت كرد.


مصطفی مشایخی دیگر شاعر طناز در این مراسم شعر خود را كه بخش هایی از آن در زیر آمده است، برای حاضران قرائت كرد. چو رستم مسیجی ز تهمینه خواند/ برایش نه حال و نه اعصاب ماند/ به كافی نتی رفت با حال بد/ همان شب به سهراب ایمیل زد/ كه گوساله آشوب برپا نكن/ دهان مرا بیش از این وا نكن


فرامرز ریحان صفت نیز شعر خود را با این مطلع كه گویند كسی بود كه بسیار دغل بود/ شیطان تر از ابلیس گمانم ز ازل بود/ پیش زن و فرزند خود اخلاق سگی داشت/ در كوچه و بازار ولی عین عسل بود/ بی عینك دودی و عصا راه نمی رفت/ در خانه خود سالم و بیرون شل و پل بود را برای حاضران خواند.


در این مراسم برادر شهید دكتر محمد مفتح با معرفی بیابانكی در جایگاه حاضر شد و شعر خود را این گونه آغاز كرد: ای باده فدای تو همه جان و تن من/ كز بیخ ببردی زدل من مهن من/ خوبست مرا كار به جایی كه تو باشی/ آسایش من با تو خوش است و حزل من


شاعر دیگر حاضر در این مراسم عباس احمدی از شهر قم بود كه نقیضه ای بر یكی از غزل های فاضل نظری را با مطلع فقر نزد شاعران از بی وفایی بهتر است/وضع ما از مردم اتیوپیایی بهتر است/ فقر و زن هر دو بلا هستند در خانه ولی/ بین هر دو بلاها زن خدایی بهتر است/ را قرائت كرد كه مورد استقبال حاضران در جلسه قرار گرفت.


رضا احسان پور دیگر شاعری بود كه با دعوت بیابانكی پشت تریبون قرار گرفت و شعر خود را با مطلع الا ای آهوی وحشی كجایی/ كه دارم با تو قصد آشنایی را خواند.


بیابانكی در ادامه این مراسم با اعلام اینكه كتاب «فیض بوك» در بیست و ششمین دوره جایزه كتاب فصل شایسته تقدیر انتخاب شده است، گفت: كتاب فصل برگزیدگان خود را معرفی كرد و «فیض بوك» اثر ناصر فیض به عنوان شایسته تقدیر بخش ادبیات معرفی شد.


حسن شعبانی ملقب به «بانی» از شاعران پیشكسوت، دیگر شاعری بود كه به شعرخوانی پرداخت . او ابتدا دو بیتی را به پیشگاه امام زمان (عج) تقدیم كرد و دو قطعه شعر را برای حاضران خواند. بخش هایی از شعر «تنهایی» او در زیر آمده است:


مرد تنهایی كه در كاشانه خود زن ندارد/شور و شوق و عشق با خود زندگی كردن ندارد/سعی و جهد و كوشش از دام تنهایی رهیدن/ شامل هر آدم تنهاست مرد و زن ندارد...


معصومه پاكروان نیز دوبیتی هایی با موضوع تحریم را در این جلسه قرائت كرد.


كاوه جوادیه دیگر شاعر حاضر در مراسم در حلقه رندان شعر خود را با مطلع لای لای لای لالا مغز گردو/ خواب بودی دشمن اومد تو اردو/ لای لای لای لالا مغز پسته/ خواب بودی خوردند حقت رو درسته/ لای لای لای لالا مغز بادام/ تو خواب بودی مثل تمام مردم را قرائت كرد.


همچنین در این مراسم شاعران دیگری همچون حامد اسحاقی، علیرضا پاكروان، حامد عسگری، اكبر كتابدار، حسین محرابی و مرجان حصیرچی اشعار و متون طنز خود را خواندند.