بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

زارعی در آیین افتتاح دوازدهمین جشنواره‌ «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد»: می‌خواهیم تئاتر خوراك روزانه مردم باشد

تاریخ ارسال : 1396/02/02

مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری در آیین افتتاح جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گفت: می‌خواهیم تئاتر خوراك روزانه مردم باشد. اگر جامعه مردمی هر روز با تئاتر همراه باشد، قطعاً نیاز و الزام حضور تئاتر در زندگی خود را درك خواهند كرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه سپهر سوره هنر، آیین افتتاح دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد امروز صبح (شنبه) 2اردیبهشت ماه با حضور كوروش زارعی مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، حمید نیلی دبیر این دوره از جشنواره، داوران و هنرمندان حاضر در این مراسم در آستان مقدس امامزادگان جعفر و حمیده خاتون برگزار شد.

این مراسم با ادای احترام هنرمندان تئاتر بچه‌های مسجد بر مزار مرحوم فرج الله سلحشور هنرمند فقید انقلابی آغاز شد.

كوروش زارعی در ابتدای مراسم با یاد و خاطره زنده‌یاد فرج‌الله سلحشور به عنوان هنرمند بسیجی و انقلابی كشور اظهار داشت: هدف از افتتاح جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد بر مزار مرحوم فرج الله سلحشور این بود كه نشان دهیم وی از هنرمندان فقید مسجدی ما در عرصه تئاتر و سینما بود.

زارعی هدف از راه اندازی دوباره جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را مردمی كردن تئاتر دانست و گفت: هنرمندان شركت كننده در جشنواره مردمی تئاتر بچه‌های مسجد اكثراً نوپا و در آغاز راه هستند. جریان تئاتر حرفه ای كشور با حضور سطوح مختلف مردم جامعه همراه نیست. مردم در جریان تئاتر كشور نقشی كم رنگ دارند و جشنواره مردمی تئاتر بچه‌های مسجد می‌تواند نقشی اساسی در مردمی كردن جریان تئاتر حرفه‌ای داشته باشد.

وی افزود: ما اگر بتوانیم تئاتر را در زندگی مردم نهادینه كنیم و جایگاه آن را استحكام بخشیم، گامی مهم در راستای ضرورت فرهنگی هنری كشور برداشته‌ایم‌. با این كار ما تربیت مخاطب كرده‌ایم. بعدها همین مردم مخاطب حرفه‌ای تئاتر خواهند شد و به به اقتصاد هنر تئاتر كمك خواهند كرد. همان‌گونه كه سینما امروزه توانسته درآمدزایی كند و اقتصاد خود را با جذب مخاطب تا حدودی تامین كند، ما هم باید در تئاتر بتوانیم این ایده را عملی كنیم.

مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری با تاكید بر هدف جریان‌سازی مردمی این جشنواره گفت: تئاتر مردمی بچه‌های مسجد می‌تواند در یك بازه زمانی پنج‌ساله كوتاه مدت و یك بازه زمانی طولانی بلند مدت، جریان‌ساز حضور گسترده مردم در تئاتر باشد. كاری كند كه همه قشر‌های مردمی برای تماشای تئاترهزینه كنند و با تهیه بلیط به فرهنگ ، هنر و تئاتر كشور خود كمك كنند.

زارعی با اشاره به احیای جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد اظهار داشت: امیدوار هستیم نهادهای فرهنگی دیگر نیز در این مسیر به ما یاری برسانند؛ چرا كه ما در این مسیر تنها هستیم.

وی افزود: با پایان دوازدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، فعالیت‌های ما در تئاتر مردمی تازه آغاز می‌شود. به دنبال استمرار اجرای تئاتر در مساجد بعد از پایان جشنواره دوازدهم هستیم. می‌خواهیم در تمام فصول سال و در ایام گوناگون و مناسبت‌های مختلف اجرای نمایش داشته باشیم.

زارعی ادامه داد: می‌خواهیم تئاتر خوراك روزانه مردم باشد. اگر جامعه مردمی هر روز با تئاتر همراه باشد، قطعاً نیاز و الزام حضور تئاتر در زندگی خود را درك خواهند كرد. در این شرایط، مردم هستند كه از هنرمندان و سازمان‌های فرهنگی هنری اجرای تئاتر مطالبه خواهند كرد.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله دوازدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، آغاز درخشش تئاتر مردمی در سراسر كشور باشد.

حمید نیلی؛ دبیر دوازدهمین جشنواره‌ی سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد؛ نیز در سخنانی اظهار داشت: این دوره از جشنواره‌ی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با كارِ گروهی پیش رفته و به همین شیوه ادامه خواهد داشت. در نظر داریم با برگزاری كارگاه‌های نقد و آموزش، كیفی اجراهای نمایش جشنواره را افزایش دهیم. بعد از پایان اجرای داوری هر نمایش، یكی از اساتید به صورت كارگاهی به نقد، بررسی و تحلیل اثر بپردازد و با اعضای گروه جهت تقویت تجربه‌ی گروه، تذكرات آموزشی لازم بیان شود.

وی ادامه داد: جریان تئاتر مسجدی باید به سلیقه و ذائقه‌ی مردمی توجه نماید. چرا كه قطعا سطح سلیقه و توقع مخاطبان و مردم امروز نسبت به دو دهه‌ی قبل تغییر كرده است.

ایوب آقاخانی، عضو هیات داوران جشنواره، كه در این مراسم حضور داشت گفت: هر گونه اتفاقی برای توسعه‌ی تئاتر مایه‌ی خوشحالی من از جانب خانواده‌ی تئاتر است و اگر ضعف احتمالی‌ای وجود داشته باشد نباید باعث دلسردی شود كه چه بسا در طی فرایند زمانی با رشد تئاتر مردمی با كیفیتی قابل احترام به بیلانی منطقی در آمار خواهیم رسید.

وی اضافه كرد: هر اتفاقی كه منجر به نزدیك‌تر شدن مردم به تئاتر شود به نفع جامعه است. جریان بچه‌های مسجد نیز در قالب خود به جامعه خدمت خواهد كرد و هدف این است تا قدمی برای تحقق شعار "تئاتر برای همه" برداشته شود.

گفتنی است؛ این مراسم با نثار گل بر مزار مرحوم فرج‌اله سلحشور و شهدای گمنام مدفون در آستان مقدس امامزادگان سید جعفر و حمیده خاتون (از نوادگان امام موسی بن جعفر) واقع در باغ فیض برگزار شد. هنرمندانی چون حمید حمزه‌زاده، حسینعلی‌شوندی، محمود صابری، سعید نجفیان، توحید معصومی، ایوب آقاخانی و نیز تعدادی از هنرمندان جوان تئاتر و گروه‌های تئاتر مسجدی در این مراسم حضور داشتند.

دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد توسط مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری و به دبیری حمید نیلی از 2 تا 5 اردیبهشت‌ماه 1396 در مساجد و مدارس دخترانه منتخب شهر تهران برگزار می‌شود.