بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب عنوان شد: رویش«نگاه نو» در جشنواره امسال

دبیران علمی «جشنواره شعر و داستان انقلاب» با بیان اینکه کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره،در مقایسه با دوره های قبل قابل توجه بوده است، نوگرایی در حیطه شعر و داستان را از مولفه های مهم این برتری عنوان کرده و آینده این حوزه را امیدوار کننده دانستند.

تاریخ ارسال : 1399/11/25

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، ساعت ده صبح شنبه بیست و پنج بهمن ماه، نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب در سالن مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد، در این نشست که با حضور خبرنگاران رسانه های کشور برگزار شد،علی محمد مودب- دبیر علمی بخش شعر- ، حسینعلی جعفری – دبیر علمی بخش داستان- و عباس محمدی – مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری- شرکت داشته و ضمن توضیح مراحل برگزاری جشنواره ،به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.  

 مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری: ارایه آرمان های انقلاب با زبان هنر

عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری – در شروع برنامه با بیان اینکه این جشنواره، میراثی ماندگار از مرحوم « امیر حسین فردی» است، در توضیح اهداف این جشنواره گفت: انقلاب اسلامی به این دلیل که انقلابی فرهنگی بود، مرام‌نامه و نقشه راهش که در شعارها مطرح می‌شد، همگی به زبان هنر سروده می‌شدند و این مرام‌نامه در آنها بیان می‌شد.

وی با بیان اینکه وظیفه این جشنواره ، عمل به این نقشه راه است ، در توضیح این وظایف گفت : نخستین وظیفه، پاسداری ازانقلاب اسلامی در مواجهه با تهاجم فرهنگی جهان سلطه و جهان غرب است که این پاسداری از طریق آفرینش آثارماندگارادبی ممکن می‌شود.

وی در ادامه افزود: دومین وظیفه، عمل به آرمان ها و ایستادن در مقابل کجروی ها و بیان کاستی‌ها است که به صورت «هنراعتراضی» بیان می شود و سومین وظیفه هم، ارایه آرمان های انقلاب به جهانیان با زبان هنر است چرا که هنرمندان می‌توانند ترجمان آرمان های انقلاب برای جهانیان باشند.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی در ادامه گفت:علاوه براین اهداف، کارویژه مهم این جشنواره که خصوصا از دوره قبل مد نظر قرار گرفته، پاسداری از زبان فارسی است که هیات داوران نیز در این زمینه توجه بسیاری داشتند که آثاری انتخاب شوند که زبان فارسی را به درستی پاس داشته اند.

حسینعلی جعفری- دبیربخش داستان-: داستان شکل گیری انقلاب در شهرستان ها

در ادامه این نشست خبری، حسینعلی جعفری دبیر بخش داستان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب، با بیان اینکه ارزش‌ها برای آنکه تبیین شده و ماندگار شوند، باید در قالب هنرارایه شوند گفت:در این میان، داستان سهم بزرگی دارد، تا جایی که حتی یک سوم معجزه اشرف انبیاء به زبان داستان و«قصص قرآنی»است.

وی با ارایه آمار درباره آثار شرکت کننده در این دوره جشنواره گفت: در بخش داستانی، 283 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که در این میان ، داستان کوتاه بزرگسال، بیشترین سهم را با 179 اثر داراست، داستان کوتاه کودک و نوجوان با50 اثر، رمان بزرگسال با 38 اثر و رمان کودک و نوجوان با 16 اثر در رده های بعدی قرار می گیرند.

وی افزود: در این دوره، در مجموع 194 نفر برای شرکت در جشنواره، داستان کوتاه و رمان ارسال کرده بودند که از این میان 15 اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند که دواری در دو مرحله انجام شد که در مرحله اول، آثار بازخوانی شده و در مرحله بعد آثاری که به مرحله نهایی رسیده بودند توسط داوران نهایی که از میان اهل فن برگزیده شده بودند، بررسی شده و در نهایت آثار برتر انتخاب شدند.

وی درخصوص داوران بخش داستان گفت: مصطفی جمشیدی، شهریار زمانی ، محمدرضا شرفی خبوشان ،عبدالرحمن اونق، هادی خورشاهیان ، شهرام شفیعی داوری آثار و خسرو باباخانی و حسن جمشیدی بازخوانی آثار را برعهده داشتند.

 

 

 علی محمد مودب – دبیر بخش شعر-: نوگرایی در شعر انقلاب

علی محمد مودب- دبیرهنری بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب نیز با بیان اینکه داوران این جشنواره از میان اساتید و شاعران برجسته کشور انتخاب شده‌اند گفت: یکی از اتفاقات مبارک در حوزه ادبی، جشنواره شعر و داستان انقلاب است که به طور خاص به«انقلاب اسلامی ایران» می پردازد ، انقلابی که گاهی در نسبت با فرزندان خودش هم مظلوم مانده است، وی در توضیح این جمله گفت: «دفاع مقدس» حوزه مفهومی است که فرزند انقلاب اسلامی است ولی توجه بیشتری را به خودش جلب کرد که البته به این توجه نیاز بود اما از این طرف شعر و داستان انقلاب اسلامی نیز باید مورد توجه قرار می گرفت تا به یادمان بیاورد که حرف های ناگفته بسیاری وجود دارد و لحظاتی در انقلاب وجود دارد که هر کدام می تواند دستمایه خلق آثار ادبی بزرگ باشد.

وی در توضیح تعداد آثار رسیده به بخش شعر جشنواره نیز گفت: در این دوره از جشنواره در بخش شعر، 356 اثر به دستمان رسید که شامل300 تک اثردر دو حوزه «شعرنو» و«سنتی» است و البته مجموعه کتاب‌های شرکت داده شده هم به تعداد خوبی رسیده است که شامل22 مجموعه شعر با گرایش های نو، 34 مجموعه شعر سنتی ،7مجموعه شعر کودک، در کنار14 مجموعه شعر نوجوان است.

کیفیت چشمگیر آثار دوازدهم

در ادامه این نشست خبری، حسینعلی جعفری- دبیربخش داستان – با بیان اینکه آثار شرکت کننده در این دوره از جشنواره از کیفیت بالایی برخوردار بودند گفت : آثار رسیده به بخش داستان جشنواره امسال، نسبت به سال های گذشته، کیفیت خیلی خوبی داشتند و در میان آنها آثارخاص، نو و بدیع زیادی بودند که امیدواریم در دوره های بعدی رشد بیشتری داشته باشند.

وی افزود: در مقایسه آثار امسال و سال های گذشته، باید بگویم که علاوه بر کیفیت قابل قبول آثار در جشنواره امسال، آثار زیادی به شکل گیری انقلاب در شهرستان ها اختصاص داشت و این در حالی است که در بیشتر فیلم ها وداستان ها، منحصرا به شکل گیری انقلاب در تهران پرداخته شده و کمتر به شکل گیری انقلاب در شهرستان ها پرداخته شده است، خوشبختانه در این دوره، نویسندگان شهرستانی زیادی چگونگی شکل گیری انقلاب در شهرستانشان را در قالب داستان ارایه داده بودند که این آثار می توانند زوایای مختلف تاریخ انقلاب را تبیین کنند.

وی با گلایه نسبت به کم بودن مبلغ جوایز در جشنواره ها افزود: مدتی قبل یکی از اساتید سینما از بحران فیلمنامه می گفت، من به شخصه فکر می کنم که سینمای ما چون ادبیات را نمی شناسد دچار بحران است، سینمای ما رمان ها و رمان نویس ها را نمی شناسد و این یک معضل است و اگر دوستانی که در حوزه هنری هستند ارتباطی برقرار کنند که سینماگران ما به سمت اقتباس از این رمان ها بیایند، هم کمکی به نویسندگان است و هم سینما از این معضل رها می شود.

وی همچنین افزود: باید کار به صورتی بشود که ارتباط مستمری بین حوزه و شرکت کنندگان در جشنواره ایجاد بشود تا این نویسندگان بتوانند حرکت روبه رشدی داشته باشند، اینکه نویسنده‌ای به جشنواره بیاید، جایزه بگیرد و کنار برود، اثر گذاری مطلوب را ایجاد نمی کند.

علی محمد مودب نیز درباره کیفیت آثار این دوره از جشنواره گفت:آثاری که امسال به دستمان رسید، بسیار امید بخش است،همین که جوان‌ها به این موضوعات می پردازند مایه مسرت است و اتفاق خیلی خوب اینکه، درجشنواره امسال، قالب های نوهم سهم قابل توجهی دارند که نشان می دهند شاعران جوان انقلاب به شعرهای نیمایی و شعر سپید هم توجه می کنند و حتی در آثار برتر امسال،  قالب های نو را داریم که نشان می دهد در کنار شاعران پیشکسوت با قالب سنتی ، شاعران جوانی که در روایت انقلاب اسلامی  نگاه نوگرا دارند، روند رو به رشدی داشته اند که  آثارشان نگاه داوران را جلب کرده است .

وی افزود: راه نجات ما نوگرایی است و زیباشناسی نو و بیان نو که در خدمت مفاهیم انقلاب اسلامی به کار برود و در روایت انقلاب نقش داشته باشد ، با این ترتیب ما می توانیم حرف انقلاب را مدام تازه کنیم و من از این جهت خوشحالم که نگاه نوگرا دارد در آثار زیاد می شود، خوشحالی ام به این دلیل است که هر وقت، موضوع انقلاب و شعر پیش می آید طبعا ذهن به سراغ قالب های سنتی می رود ولی استفاده از قالب های نویعنی اینکه شاعران ما توانسته اند مضامین را درونی کنند و به فرم های تازه تری برسند که اتفاق مبارکی است که با توجه به نگاهی که دوستانمان در حوزه هنری دارند امیدوارم شاهد آن باشیم که به حوزه نوگرایی توجه بیشتری شود.

وی درباره داوران بخش شعر این جشنواره افزود: یوسفعلی میرشکاک، زکریا اخلاقی، رضا شیبانی اصل، میلاد عرفان‌پور، علی هوشمند، مریم زندی ، سید حبیب نظاری، تکتم حسینی داوری آثار و سیدوحید سمنانی و مبین اردستانی انتخاب اولیه آثار را برعهده داشتند

تقدیر از پیشکسوتان در اختتامیه

در ادامه این نشست ، عباس محمدی- مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری- درباره برنامه روزهای آینده جشنواره گفت: در یکشنبه 26 بهمن ماه، بعد از نماز مغرب و عشاء ، شب شعر انقلاب را با حضور پیشکسوتان و برگزیدگان جشنواره شعر برگزار می کنیم ، علاوه بر این، تالار زنده یاد طاهره صفار زاده حوزه هنری نیز افتتاح می شود که در روز دوشنبه کارگاه های شعر و داستان در این تالار برگزار می شود.

وی افزود: در آیین پایانی برنامه، ازدوتن از شاعران و نویسندگان تراز انقلاب اسلامی آقایان محمدرضا بایرامی و محمدرضا سهرابی‌نژاد که در عرصه داستان و شعر انقلاب قلم زده‌اند، تجلیل خواهد شد.

. وی درباره کتاب جشنواره نیز گفت: از آنجا که در جشنواره شعر و داستان انقلاب علاوه بر تک اثر، رمان یا مجموعه اثر هم شرکت داده می شود، امکان اینکه تمام آنها را به صورت کتاب جشنواره منتشر کنیم ممکن نیست اما کتابی که جلوه گر آثار رسیده باشد به زودی منتشر خواهد شد.

محمدی در ادامه افزود: شب شعر، کارگاه های شعر و داستان و همچنین مراسم اختتامیه که ساعت 18:30 دقیقه بیست و هفتم بهمن ماه می باشد ، همگی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با کمترین تعداد نفرات برگزار می شود که این مراسم به شکل مستقیم از آپاراتwww.aparat.com/soorehonar/live و اپلیکیشن حوزه هنری و اینستاگرام سپهر سوره پخش می‌شود.