بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

دبیر نخستین جایزه ادبی ایلام(بلوط طلایی): جشنواره به دنبال نمایش دلاوری های رزمندگان جنگ تحمیلی است/ راه یابی 27 کتاب به مرحلۀ پایانی

تاریخ ارسال : 1395/12/10

محمدعلی قاسمی برگزاری این جشنواره را  در استان ایلام، کار کوچکی برای  برجسته کردن رشادت ها و دلاورمردی های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام عنوان کرد.

محمدعلی قاسمی رئیس حوزه هنری ایلام و دبیر نخستین جایزه ادبی ایلام(بلوط طلایی) در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر، به برگزاری این جشنواره  در 4 بخش خاطرات دفاع مقدس، رمان دینی، شعر آئینی به زبان کردی و شعر دینی به زبان فارسی اشاره کرد و گفت: آثاری دراین جشنواره حضور دارند که یا به صورت کتاب در سال 94 منتشر شده و یا هنوز به مرحلۀ چاپ نرسیده باشند البته نکته ای که در داوری آثار اولویت دارند این که آن ها هنوز چاپ و منتشر نشده باشند.

وی ادامه داد: این جایزه ادبی بر آن است تا با ایجاد انگیزه در میان نویسندگان، پژوهشگران و شاعران طراز اول نسبت به موضوعات دینی و آئینی یک جریان ادبی پایدار را بوجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که جریان های فرهنگی وادبی در کشورمان بعضاً دچار انحطاط می شوند دبیرخانه جشنواره امیدوار است که با حمایت های حوزه هنری مرکز این جشنواره در سال های آتی نیز تداوم داشته باشد.

وی ایده شکل گیری جشنواره را تغیر نگرش مردم نسبت به نقش حاشیه ای استان ایلام در جنگ 8 ساله عنوان کرد و گفت: استان ما در طی دوران جنگ تحمیلی همواره به عنوان جبهه میانی جلوه گر حوادث و وقایع مهمی بوده است به همبن منظور بابرگزاری این جشنواره سعی می کنیم تا ذره ای در برجسته کردن رشادت ها و دلاورمردی های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام گام برداریم.

مدیر حوزه هنری استان ایلام در خصوص برنامه های آتی جشنواره و حمایت از برگزیدگان این طور بیان داشت:  سعی داریم تا در در دوره های بعد با قرار دادن بخش جنبی از حضور پیشکسوتان حوزه های شعر و داستان نویسی هم استفاده کنیم و همچنین از آن جایی که حوزه هنری صاحب مادی اثار است زمینه ای را فراهم کنیم تا آن ها با همکاری انتشارات سوره مهر چاپ شوند.

قاسمی کل آثار رسیده به این جشنواره را 115 جلد کتاب عنوان کرد که به ترتیب در بخش های مختلف تعداد آثار راه یافته بدین شرح است:

بخش شعر آئینی و دینی فارسی (7 اثر): کتابهای حسین آباد، غزالیات، مفاتیح الغزل، زائر بارانی، تکیه، شمر عاشق و منم که روایت می کنم.

بخش شعر آئینی(کُردی جنوبی، لُری، لکی)(6اثر) :  آثار پهلوان سرافراز، همسفر زینب، ماه نو، هالۀ ماه ، زیتون مرجان وگازه

خاطرات دفاع مقدس (8 اثر): ملکوت کلمات، نام آوران گمنام، با دست خالی، جنگ خاکریزها، روزگار اسارت، در امتداد زخم، غیور ایل من، پله پله تا ملکوت.

رمان دینی و داستان بلند(6 اثر): کدامین گل، هفت جن، عشق در برابر عشق، عقل سرخ، به نام یونس و سنگی که نیفتاد.

گفتنی است، این جشنواره با مشارکت موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر، حوزه هنری ایلام و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی ایلام  با هدف حمایت از تولید آثار فاخر دینی و آئینی و برجسته کردن رشادت ها و دلاورمردی های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام و شناساندن سهم عظیم ایلام در دفاع مقدس و مقاومت بی نظیر مردم قهرمان و همیشه در صحنه ی این استان، برگزار می شود.