بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

عضو هیئت انتخاب و بازبینی جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد: جریان «بچه‌های مسجد» به تئاتر انقلاب كمك می‌كند

تاریخ ارسال : 1396/02/04

عضو هیئت انتخاب و بازبینی آثار دوازدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گفت: جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، یك حركت زیرساختی است و به آینده تئاتر انقلاب كمك می‌كند.

به گزارش روابط عمومی موسسه سپهر سوره هنر، محمد حمزه‌زاده عضو هیئت انتخاب و بازبینی آثار دوازدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گفت: مهم‌ترین نقطه‌ قوت جشنواره‌ تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، حضور و شناسایی جوانان و گروه‌‌های گمنام اما مستعد و علاقه‌مند است. این افراد گرچه با جریان تئاتر حرفه‌ای فاصله زیادی دارند اما به دلیل شور و انرژی‌شان می‌توانند آینده‌سازان تئاتر كشور باشند.

این بازیگر تئاتر خاطرنشان كرد: تئاتر در كشور ما چه در بخش حرفه‌ای و چه در عرصه‌ آماتور، از ضعف متن و نمایشنامه رنج می‌برد. پیشنهاد می‌كنم حالا كه جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد شكل گرفته است، از پتانسیل جوانان حاضر در این رویداد برای نگارش ‌نمایشنامه‌هایی با مضامین دینی و اخلاقی استفاده كنیم. در این صورت در جشنواره‌‌های آتی، به جای استفاده از متن‌های آماده می‌توان از ایده‌های خود جوانان مسجدی استفاده كرد. باید با این جوانان به گپ‌وگفت نشست و ایده‌هایی كه قابلیت نمایشی شدن را دارند انتخاب كرد و با كمك و مشورت اساتید راهنما آن ایده‌ها را به نمایشنامه‌های خوب و موثر تبدیل كرد.

وی افزود: مسجد مكانی فرهنگی-عبادی است و همان‌طور كه واعظین بر روی منبر پیرامون تمام موضوعات فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی صحبت می‌كنند، نمایش‌هایی با تمام این مضامین هم قابلیت اجرا در مساجد را دارند. معتقدم نمایشنامه‌ای كه خاستگاه شكل‌گیری‌اش از مسجد باشد، می‌تواند در جریان حرفه‌ای تئاتر هم حرفی برای گفتن داشته باشد.

عضو هیئت بازبینی دوازدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در ادامه به استقبال خوب مخاطبان از آثار این جشنواره اشاره كرد و گفت: مخاطبان آثاری كه در مسجد به صحنه می‌روند، اغلب افراد مسن و سالخورده هستند كه شاید پیش از این تئاتر ندیده باشند. این طیف از مخاطبان، بیش از آنكه خواهان دیدن تئاتر باشند، دوست دارند نمایش ببینند. به این معنا كه هنر تئاتر با آن تعاریف آكادمیك و قاب‌بندی‌ها و نكات زیبایی‌شناسی شاید برای این مخاطبان جذابیت نداشته باشد و بیشتر تمایل به دیدن آثاری در سبك و سیاق تعزیه یا پرده‌خوانی دارند؛ یعنی آثاری كه به ساده‌ترین شكل و به شیوایی و روانی موضوعی را برای‌شان بازگو كند.

حمزه‌زاده در پایان گفت: مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری با برگزاری جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حركتی بنیادین را پایه گذاشته و این حركت بی‌شك برای آینده تئاتر انقلاب مثمرثمر خواهد بود.

یادآور می‌شود دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد به همت مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری و به دبیری حمید نیلی از 2 تا 5 اردیبهشت‌ماه 1396 در مساجد منتخب شهر تهران برگزار می‌شود.