بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب به ایستگاه آخر رسید کجا ایستاده ایم؟

«کجا ایستاده ایم؟» این سئوالی است که در اختتامیه هر دوره جشنواره شعر وداستان انقلاب باید از خود بپرسید، اینکه برگزاری چنین جشنواره ای با این همه زحمت و پیگیری از جمع آوری آثار گرفته تا داوری، برگزاری اختتامیه و ....تا چه حد اهمیت دارد و با برگزاری آن چه به دست می آوریم، وضعیت کیفی آثار شرکت کننده در جشنواره چگونه است و از این پس چه باید کرد؟ در این گزارش، به سراغ داوران نهایی «بخش شعر» دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب رفته ایم و نظر آنها را درباره اهمیت برگزاری این جشنواره ونیز کیفیت آثار رسیده جویا شده ایم.

تاریخ ارسال : 1399/11/15

جشنواره ای معتبر برای انقلاب
خانم «مریم زندی»، شاعر جوان و خالق آثارزیبایی برای کودکان و نوجوانان کشورمان است، «خرسم یکی یکدانه است»،« تولدت مبارک»،« وقت گل برف» و.... از جمله آثار اوست که در میان کودکان ونوجوانان محبوبیت بالایی دارند.
او که در جشنواره شعر و داستان امسال، داور بخش شعر کودک و نوجوان است درباره مولفه هایی که باعث می شود یک جشنواره ادبی و فرهنگی، معتبر و مهم باشد می گوید: به نظر من «متولی برگزاری»، «سابقه جشنواره» و «موضوع» مهمترین شاخصه های معتبر بودن یک جشنواره هستند، با توجه به این عناصر و مولفه ها، «جشنواره شعر و داستان انقلاب» ، جشنواره بسیارمعتبری به حساب می آید.
وی در توضیح این ادعای خود می گوید: اول آنکه این جشنواره توسط «حوزه هنری انقلاب اسلامی» برگزار می شود که سازمانی با سابقه فرهنگی و هنری غنی و پربار است ، سازمانی که وظیفه ومسئولیت بزرگی در زمینه تولید آثار فاخر در موضوع انقلاب و دفاع مقدس را برعهده دارد، علاوه بر این ، سابقه دوازده دوره برگزاری موفق این جشنواره هم دلیل دیگری برای معتبر بودن آن است. این داور بخش نهایی دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب در ادامه می گوید: موضوعاتی که درفراخوان جشنواره شعر و داستان انقلاب ذکر شده است هم از دیگر مولفه هایی است که باعث اعتبار جشنواره می شود.
وی در مورد سطح کیفی آثار رسیده به جشنواره نیز معتقد است که آثار شرکت داده شده دراین جشنواره در مجموع از جهت کیفی آثار قابل توجه و خوبی بودند البته این را هم باید گفت که متاسفانه برخی از شرکت کنندگان متوجه موضوع جشنواره نشده بودند و مثلا دربخش شعر کودک و نوجوان، اشعار با موضوع «نیایش» را درجشنواره شرکت داده بودند که با موضوع جشنواره ارتباطی نداشت.
این شاعر کودک و نوجوان، در عین حال معتقد است که از جهت کمی ، با توجه به تعداد زیاد شاعران حوزه کودک و نوجوان، انتظار می رفت که آثار بیشتری به جشنواره برسد که امیدواریم درسال‌های آینده، تعداد بیشتری از شاعران در این جشنواره مهم کشوری شرکت کنند.
رضا شیبانی اصل : جشنواره معتبری به نام «شعر و داستان انقلاب»
رضا شیبانی اصل ، شاعر«سکوت کاه گلی » که داوری نهایی بخش شعر سنتی را برعهده داشته است درباره دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب می گوید: اینکه با موضوع «انقلاب اسلامی» ، چنین جشنواره ای با این میزان از اعتبار برگزار شود ، بسیار ارزنده است ، در واقع اهمیت زیادی دارد که یک جشنواره بزرگ و معتبر در این ژانر برگزار شود.
وی می افزاید: فلسفه ایجاد حوزه هنری پرداختن به چنین حوزه ها و موضوعاتی است وگرنه نهادهای دیگری هم هستند که جشنواره های ادبی و فرهنگی را با موضوعات دیگر برگزار کنند، حوزه هنری یک نسخه متعالی از متولیان هنر انقلاب است که به صورت عملگرا فعالیت می کند، البته شاید سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه حاکمیتی داشته و تنها به اجرای قوانین بپردازند اما حوزه هنری آن جایی است که خود هنرمندان وارد کار می شوند و از اینجاست که چنین جشنواره های معتبر و مهمی شکل می‌گیرد.
این شاعر جوان درباره سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره هم می گوید: من درجشنواره‌های قبلی حضور نداشتم اما به نظرم نسبت به سایر جشنواره‌های کشوری که بعنوان داور در آنها حضور داشته ام، سطح کیفی آثار درحد قابل قبولی است ، البته ناگفته نماند که برخی از آثار هم، مسیر کلیشه و تکرار را دنبال کرده اند.
وقتی از او درباره کمیت آثار می پرسم می گوید: آثار از جهت کمی هم خوب بود اما ما نباید درگیر کمیت آثار بشویم، بلاخره در یک کشور 85 میلیونی، درصدی از افراد هستند که حتی بدون آموزش دیدن ، به شعر وشاعری علاقمند بوده واین مسیر را دنبال کنند، اما آنچه که ما دنبال آن باید باشیم کیفیت کارهاست و اینکه حرفی برای گفتن داشته باشند، ما اکنون چهار دهه از انقلاب را پشت سر گذاشته ایم و انتظار این است که شعر انقلاب به درستی ، ابعاد این انقلاب را تببین کند.