بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

توحید معصومی: تئاتر «بچه‌های مسجد» برای رشد به مربی و تداوم فعالیت نیاز دارد/ پیشنهاد تفاهم سه‌جانبه

‌توحید معصومی داور چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» سادگی و خلوص از ویژگی‌های تئاتر مردمی دانست و پیشنهاد کرد آموزش و پرورش، کانون مساجد و حوزه هنری در این باره تعاهم کنند.

تاریخ ارسال : 1398/9/16

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر به نقل از خبرگزاری تسنیم، توحید معصومی عضو هیئت‌داوران چهاردهمین جشنواره «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» اظهار کرد: این جشنواره سابقه طولانی دارد و تاریخچه آن به دهه‌های قبل بازمی‌گردد که با مضامین اخلاقی و مذهبی به روی صحنه می‌رفت تا تفکر دینی و مسجدی را منعکس کند.

وی ادامه داد: بعد از چند سال وقفه از سه سال گذشته برگزاری آن از سر گرفته شد و این‌بار به‌ جای اینکه در صحنه اجرا شود در مسجد اجرا و زمان نمایش‌ها نیز کوتاه شده است.

قائم‌مقام مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تصریح کرد: دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در مراکز حوزه هنری استان‌ها فعال است و تولیدات خود را اجرا کرده و در نهایت برگزیده‌ها به جشنواره راه پیدا می‌کنند؛ در چهاردهمین دوره 15 نمایش از 13 استان به رقابت می‌پردازند.

وی اشاره کرد: در نمایش تئاتر مساجد نمایش‌ها فشرده و تک‌جنسیتی شده‌اند و به‌ جای اینکه در صحنه و یا خیابان اجرا شوند در مساجد و برای نمازگزاران و میان دو نماز اجرا می‌شوند و تا به امروز هم استقبال خوبی از آنها شده است.

معصومی خاطرنشان کرد: نمی‌توان این جشنواره را غیرحرفه‌ای نامید چون در این جشنواره جوانان و نوجوانان دورهم جمع می‌شوند و نمایش‌نامه‌ای را در دست می‌گیرند و در مساجد اجرا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سادگی و خلوص از ویژگی‌های تئاتر بچه‌های مسجد است، بیان کرد: در این نمایش‌ها شاخصه‌های صحنه‌ای ازجمله نور، دکور و گریم حذف شده‌اند و هنرمندان آن را با حس و حال خود اجرا و در حقیقت قصه‌ای را نمایشی می‌کنند.

این هنرمند افزود: در گام‌های بعدی باید به کیفیت هنری این نمایش‌ها افزوده شود و مربیانی این فعالیت را با زیبایی‌شناسی هنر تلفیق کند تا مردم با دیدن آن لذت ببرند.

وی تشریح کرد: چشم‌اندازی که برای این جشنواره و برگزیدگان آن متصوریم این است که فعالیت آنان تداوم داشته باشد و رشد پیدا کنند تا در چند سال آینده شاهد ورود آنان به گروه‌های تئاتر و صحنه باشیم البته مساجد از این گروه‌ها خالی نخواهد شد، چراکه کودکان سال‌های آینده جایگزین آنان می‌شوهد و این روند ادامه خواهد داشت.

معصومی یادآور شد: بسیاری از دانش‌آموزان در عرصه تئاتر فعالیت دارند که در فصل تابستان می‌توانند ادامه فعالیت خود را در کانون‌های فرهنگی مساجد داشته باشند به همین منظور پیشنهاد می‌کنم اگر تفاهم‌نامه همکاری بین حوزه هنری، وزارت آموزش‌وپرورش و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد منعقد شود، شاهد خروجی بسیار خوبی در این حوزه خواهیم بود و نسل آینده با تئاتر عجین می‌شود.