بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

محسن مومنی شریف: استفاده از هنر در نشان دادن جایگاه دین ضروری است

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، انقلاب اسلامی را منشاء تحول در عرصه فرهنگ و هنر برشمرد.

تاریخ ارسال : 1398/9/16

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی، در دیدار با «آیت الله عبدالکریم عابدینی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت: خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی هنر برآمده از انقلاب توسط جوانان با ایمان، تحولی در سطح جامعه ایجاد کرد و امروز در آثار هنرمندان متعهد؛ سینما، نمایش، ادبیات و... شاهد تولیدات فاخر و ارزشمندی هستیم.

وی افزود: با فرهنگ سازی و تغییر ذائقه مخاطبان خوشبختانه آثار هنری به ویژه سینمایی ساخته شده با نگاه به ارزش‌های انقلاب اسلامی با استقبال خوب مردم مواجه شده و حتی در مساجد نیز زمینه پخش آن فراهم گشته است.

این مقام مسئول با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد عنوان کرد: با راه اندازی و آغاز به فعالیت این جشنواه بسیار امیدواریم که از این طریق زمینه فعالیت در حوزه نمایش ارزش مدار ایجاد شود.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی با بیان اینکه مساجد همواره منشا برکات بوده‌اند، خاطرنشان کرد: جشنواره بچه‌های مسجد می‌تواند با ورود به این عرصه زمینه لازم را برای فعالیت در حوزه نمایش ایجاد کند و بی شک با درخشش این جشنواره می‌توانیم در این عرصه نیز سربلند باشیم.

وی با تاکید بر استفاده از ابزار هنر در نشان دادن جایگاه دین و انقلاب اسلامی بیان کرد: بررسی جلوه‌های مختلف آیات قرآن و استفاده از زبان هنر برای نشان دادن عظمت آن می‌تواند بسیار زیبا بوده و در بین نسل کنونی تاثیرگذار باشد.

مومنی شریف در پایان با اشاره به برگزاری جشنواره بچه‌های مسجد در استان قزوین خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر قزوین میزبان این جشنواره بود و توانست به خوبی از عهده این وظیفه برآید.

 

آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان قزوین نیز در این دیدار  با اشاره به فرارسیدن ایام ولادت امام حسن عسکری (ع) گفت: در روایتی از امام حسن عسکری (ع) آمده است که «هیچ عزتمندی حق را رها نکرد، مگر اینکه ذلیل شد و هیچ آدم ضعیف و ناتوانی با حق همراه نشد به جز اینکه خداوند آن را عزت مند کرد» که مصداق های فراوانی برای این روایت در عصر حاضر وجود دارد.

وی یکی از نیازهای اصلی مساجد را پیوند با هنر برشمرده گفت: مداحی که در مسجد مرثیه سرایی می کند، شاعری که در مسجد حماسه سرایی می کند و سایر اتفاق های مختلفی که در مسجد رخ می دهد در زیر مجموعه هنر قرار می گیرد و هنری که آلوده به غرب زدگی و مسائل غیر شرعی نباشد و شانیت مسجد را هم رعایت کند، نیاز مسجد است.

امام جمعه قزوین با اشاره به اینکه اهالی مسجد حق دارند از ظرفیت عظیم هنر بهره مند شوند، عنوان کرد: وضعیت استفاده از هنر در مساجد مطلوب ارزیابی نمی شود و این مهم در حالی است که خداوند متعال کار خود را در قرآن کریم با هنر شروع کرده است و در تمامی آیات قرآن کریم هنر را می توان یافت.

 نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: هنرمند با مهارت و دانش در زمینه علوم دینی می تواند یک تفسیر هنری از قرآن کریم بنویسد چرا که به نظر می رسد آیات قرآن کریم به وسیله هنر اثر گذاری بیشتری داشته باشد.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: مسجد برای نماز، کسب علم، اقتصاد، قضاوت و سایر موضوعات اجتماعی و سیاسی است و باید از ظرفیت های مختلفی که مساجد می توانند در اختیار مسلمانان قرار دهند استفاده کرد.

وی با بیان خاطره ای از ورود روحانیون با زبان تئاتر و هنر به مساجد و استقبال ویژه مردم از این هنرها پیش از انقلاب اسلامی، بیان کرد: ورود به مسجد نباید سبب حساسیت برخی از افراد باشد و در زمینه ورود هنر به مساجد باید ظرافت لازم را داشت تا بدین وسیله حرمت مسجد و خط قرمزهای شرعی مسجد هم رعایت شود.

امام جمعه قزوین گفت: با اقدامات مختلفی که در حال شکل گیری است مسجد باید با هنر، تئاتر و فعالیت های فرهنگی و هنری ارتباط بیشتری بگیرد تا بدین وسیله نورانیت هنر هم افزایش یابد.