بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

هفته هنر انقلاب - انسیه شاه‌حسینی

شاه‌حسینی: مردم از هنرمندان جلوترند ، به آینده خوشبینم

تاریخ ارسال : 1401/1/20

انسیه شاه‌حسینی گفت: مردم از هنرمندان جلوتر هستند و در سطح کلان علی‌رغم سفارشات و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر کار فرهنگی اتفاق خاصی رقم نمی‌خورد.

به نقل از خبرگزاری ایکنا، انسیه شاه‌حسینی، نویسنده و کارگردان سینما در آستانه برگزاری هفتمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره سال هنر انقلاب با آسیب‌شناسی جریان‌سازی و مکتب هنر انقلاب در چهل‌و‌سه سال گذشته عنوان‌ کرد: اگر بخواهیم درباره این‌که آیا در معرفی یک جریان و مکتب از هنر انقلاب اسلامی موفق بوده‌ایم یا نه صحبت کنیم خیلی مختصر باید گفت تا زمانی که طرح و مهندسی فرهنگی برای این منظور در کار نباشد، نمی‌توان از جریان‌سازی صحبت کرد. در این سال‌ها در سینما فیلم‌های موفقی ساخته شده است و ما از معدود کشورهای جهان هستیم که به دلیل شرایط جغرافیایی و تاریخی می‌توانیم به لحاظ دراماتیک بیشترین قصه‌ها و مباحث را مطرح کنیم ولی مردم جلوتر از هنرمندان هستند و در سطح کلان علی‌رغم سفارشات و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر کار فرهنگی اتفاق خاصی رقم نمی‌خورد که ناشی از این است که ما سفارش کلان در حوزه فرهنگ و هنر نداریم.

وی افزود: این میان هر بخش و سازمان راه خود را می‌رود، در حالی‌که ما باید مهندسی کلان فرهنگی داشته باشیم و در این صورت است که حتی ساخت یک هتل در کویر و نوع معماری و اهداف آن می‌تواند در صنعت توریسم انشعابی از کار فرهنگی ما باشد. بنابراین باید نخ تسبیح داشته باشیم. اگرچه در این سال‌ها کتاب‌های انقلابی خوبی نوشته شده است، اشعاری درخور سروده شده و تولید آثار موسیقی و فیلم‌های خوبی را هم شاهد بوده‌ایم اما همه این اقدامات به صورت جزیره بوده‌اند و اگر جامعه فرهنگی هدفمند حرکت کند، عملکرد سینما، تئاتر، تجسمی و… همگی مکمل هم خواهند بود و اتفاقات خوب وابسته به سلیقه افراد نخواهد بود.

این هنرمند تصریح کرد: متاسفانه اگر بخواهیم در زمینه دفاع مقدس و جنگ نمونه‌های شاخصی در هنرها مثال بزنیم تعدادشان کم است و بخشی از این کمبود به تحقیق نکردن برمی‌گردد. مثلا اگر قرار است درباره یک زن قهرمان در قالب فیلم، سریال، تئاتر قصه‌ای روایت کنیم، چون تحقیقات کاملی انجام نشده و در یک خط و مسیر واحد حرکت نکرده‌ایم، در نهایت اثری ساخته و نتیجه‌اش ضعیف می‌شود که آن کار از شخصیت واقعی قهرمان فاصله می‌گیرد، چنانچه اگر نمی‌ساختیم بهتر بود زیرا دلسوزانه و هدفمند نیست و از سر رفع تکلیف انجام شده است.

وی در پایان با ابراز امیدواری از توسعه هنر انقلاب در سال‌ جدید و سال‌های پیش رو بیان کرد: به عملکرد مدیران جدید خوشبین هستم. همچنین امیدوارم در سال جدید به آن‌ها کمک شود و در مسیرشان سنگ‌اندازی صورت نگیرد تا شاهد توسعه هرچه بیشتر هنر انقلاب باشیم.