بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

بنی احمد: داوری سطحی در " ما می توانیم" جایگاهی ندارد

تاریخ ارسال : 1393/10/24

بیژن بنی احمد داور چند دوره جشنواره سراسری عکس" ما می توانیم " قضاوت سطحی آثار توسط تیم داوری را مردود دانست و معتقد است در این جشنواره هیچ گونه اعمال نظری صورت نمی گیرد.

بیژن بنی احمد داور چند دوره جشنواره سراسری عکس "ما می توانیم" در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری این جشنواره را  مکانی برای عرضه  آثار عکاسانی که به دنبال نشان دادن پیشرفت های  کشور هستند اشاره و عنوان کرد: در دوره هایی که بنده به عنوان داور حضور داشتم سعی کردم عکس هایی انتخاب شود که نه تنها به پیشرفت های کلان جامعه می پردازد بلکه به توانائی های جزئی نیز اشاره دارد.

وی  این توانایی ها را فقط مختص ایران ندانست و عنوان کرد: هنرمندان ما بهتر است کارهای عکاسان خارجی که در رابطه با توانایی ها و افتخارات مملکت آنها است ، ببینند  تا نگاه آن ها را نسبت به افتخار آفرینی بهتر درک کنند.

وی  با بیان اینکه برگزاری جشنواره ها باعث ایجاد تحرک در فضای هنری می شوند، عنوان کرد: برگزاری جشنواره ها فی النفسه موضوعی مثبت است و به تحرک جامعه هنری کمک می کند. جشنواره "ما می توانیم" که در آستانه هشتمین دوره برگزاری آن هستیم در آن شرکت کننده ها نه تنها با بحث عکاسی بلکه  شناخت توانایی ها و دانش کشورمان نیز آشنا می شوند.

بنی احمد با اشاره به اینکه آثار بعضی از عکاسان در چندین جشنواره حضور دارد اظهار داشت: عکاسانی هستند که  عکسهایی را که در جشنواره های دیگر حائز رتبه و یا تقدیری شناخته شده است در جشنواره های دیگرشرکت می دهند  ولی با توجه به درایت داوران و اینکه بیش تر آنها از نمایشگاه ها دیدن می کنند یا به عنوان داور حضور دارند غربالگری و کنار گذاشته می شود.

این عکاس، تجدید  نظر در نگاه داوران را برای انتخاب آثار لازم دانست و خاطر نشان کرد: نگاه  کلان به فعالیت های ایران در ابتدای راه اندازی جشنواره مد نظر بود ولی با گذشت چند دوره از آن و  به دنبال ظهور پدیده های جدید صنعتی و کارهایی که در ابعاد کوچکتر نوآوری محسوب می شدند سعی کردیم نوع بررسی آثار نیز عوض شود.

وی  داوری های جشنواره را در ایران منصفانه ارزیابی کرد و گفت: در این چند دوره ای که در "ما می توانیم" به عنوان داور حضورداشتم هر کسی نظر شخصی خود را در رابطه با اثر می داد و هیچ گونه قضاوت سطحی نسبت به آثارصورت نمی گرفت و سعی نمی شد تا نظر دیگر داوران نسبت به اثری جلب شود.

وی  اختلاف نظر ها را در جلسات داوری امری عادی دانست و متذکر شد: در جشنواره "ما می توانیم" همواره یکی از نکات مد نظر برگزار کنندگان، داشتن اختلاف نظر کمتر و لی مستقل میان تیم داوری بود  تا در جمع بندی ها کمتر مشکل بوجود بیاید.