بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره شعر و داستان انقلاب برگزيدگانش را معرفي كرد

در مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره شعر و داستان انقلاب ، علاوه بر تقدير از برگزيدگان جشنواره، از تلاش هاي « محمد رضا بايرامي» – نويسنده متعهد كشورمان- و محمد رضا سهرابي نژاد – شاعر انقلابي- به خاطر تلاش‌هاي مستمرشان در ارتقاي شعر و داستان انقلاب تقدير شد. این مراسم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور تعداد اندک حاضران برگزار شده بود، به صورت همزمان از آپارات،اینستاگرام حوزه هنری و موسسه سپهر سوره هنر پخش شد.

تاریخ ارسال : 1399/11/28

یادی از امیرحسین فردی

به گزارش روابط عمومي موسسه سپهر سوره هنر، در اين مراسم كه با حضور حجت الاسلام محمد قمي رئيس سازمان تبيلغات اسلامي و محمد مهدي دادمان - رئيس حوزه هنري- و شاعران و نويسندگان مطرح كشور برگزار شد، در ابتدا كليپي درباره زندگي و فعاليت هاي ادبي مرحوم اميرحسين فردي – از پايه گذاران حوزه هنري و جشنواره شعر و داستان انقلاب – براي حاضران پخش شد كه در آن به فعاليت هاي ادبي اين نويسنده تراز انقلاب اسلامي پرداخته شده بود.

حوزه هنری ، میراث بزرگان ادبیات

در ادامه برنامه محمد مهدي دادمان – رئيس حوزه هنري- در سخناني كوتاه با يادآوري تلاش هاي مرحوم اميرحسين فردي براي رشد و تعالي ادبيات انقلاب گفت: ايشان حركتشان را از مسجد جواد الائمه آغاز كرده ، در حوزه هنري ادامه دادند، در جايزه شهيد غني پور رشد دادند ، در جشنواره داستان انقلاب به حد اعلاء رساندند و در كارگاه قصه و رمان تلاش كردند ادبيات انقلاب را به نقطه بلوغ برسانند.

وي در ادامه با بيان اينكه حوزه هنري ميراث چنين بزرگاني است گفت : در حوزه هنري بايد بيش از پيش براي ارتقاي هنروادبيات انقلابي تلاش كنيم ، ما در مجموعه تهران و همكارانم در مراكز حوزه هنري استان ها بايد تلاش كنند تا به جايگاه شايسته حوزه هنري دست پيدا كنيم.

رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي با تقدير از تلاش هاي «محمد رضا بايرامي» و «محمد رضا سهرابي نژاد» گفت : جايگاه اين اساتيد به دليل زحماتي كه براي ادبيات انقلاب كشيده اند بسيار رفيع و ارزنده است.

تقدیر از بایرامی و سهرابی نژاد

در ادامه مراسم دوازدهمين جشنواره كه با اجراي رسالت بوذري برگزار مي شد،‌ مراسم تقدير از محمد رضا بايرامي – نويسنده متعهد و مطرح كشور- برگزار شد ‌و وي در سخناني با اشاره به عكس هاي نويسندگان و شعراي زنده یاد انقلاب اسلامي كه تصاويرشان در سالن اجراي مراسم قرار داشت گفت كه من از همكاري و همراهي با بيشتر اين نويسندگان و اساتيد ادبي، خاطرات فراموش نشدني اي دارم ، ما روزهاي خوبي را با يكديگر سر كرديم، وي با يادآوري خاطرات خوبي كه از دوستي با زنده ياد اميرحسين فردي داشته است گفت: اميرحسين فردي انساني اديب ، وارسته و با احساس بود كه بيشتر از آنكه به احوالپرسي با مسئولان و روسا علاقه داشته باشد به پرسيدن حال گل‌ها، شمشادها و پرندگان علاقه داشت ، او انساني عجيبي بود  که حواسش به همه نويسندگان بود و همانطور كه از حركت مسجد جواد الائمه مراقبت مي كرد ، حواسش به جايزه شهيد غني پور و ساير فعاليت هاي ادبي هم بود، او هميشه شنونده انتقادات بود و با صبوري همه حرف ها و حتي انتقادات را شنوا بود و ما امروز بيشتر از قبل به چنين نويسندگاني نيازمنديم.

محمد رضا سهرابی نژاد نیز با یاد کردن از نویسندگان متعهد انقلاب همچون امیرحسین فردی با بیان اینکه من یک شاعر انقلابی هستم و انقلابی خواهم ماند و به این انقلابی بودن افتخار می کنم گفت: با آنکه جوانگرایی بسیار خوب است اما باید همزمان از کسانی که سال ها در ادبیات انقلاب کار کرده و عمرشان را برای این ادبیات گذاشته اند استفاده شود و آنها به فراموشی سپرده نشوند و به این ترتیب است که ادبیات ما به اوج خواهد رسید.  

در کلیپی که درباره این شاعر متعهد انقلابی منتشر شد وی با بیان زندگی دشواری که طی کرده و به این جایگاه در ادبیات ایران رسیده است گفت: کتابخانه، معدن و گنجینه و دریایی از فضیلت ملت‌هاست چون در اینجا کتاب هایی از کشورهای مختلف از گذشته و حال است و ما با مطالعه آنها می توانیم در عقل و تجربه آنها ، در دنیای نویسندگان آنها شریک شویم و با مطالعه که از واژه طلوع کردن و روشن شدن است به مقاماتی می رسیم که به آن ادیب می گویند .

سينماگران پا پيش بگذارند

در ادامه مراسم ،‌حسينعلي جعفري -  دبير علمي بخش داستان جشنواره- در سخناني با بيان اينكه آثار جشنواره امسال از لحاظ كيفي بسيار قابل توجه بودند گفت: من از سينماگران مي خواهم كه به سمت اقتباس از داستان هاي نويسندگان كشورمان حركت كنند و از اين داستان هاي بديع و جذاب براي ساخت فيلم ها و سريال هايشان استفاده كنند.

در اين برنامه علي محمد مودب – دبير علمي بخش شعر جشنواره- با اشاره به رشد قابل توجه آثار شعري جشنواره امسال گفت كه بايد توجه ويژه اي به جوايز جشنواره‌ها صورت گيرد و ميزان جوايز افزايش يابد.

برندگان جوايز دوازدهمين جشنواره شعر و داستان انقلاب

در ادامه مراسم ، اسامي برندگان جوايز جشنواره اعلام شد.

* اسامی برگزیدگان بخش‌داستان انقلاب و بيانيه هيات داوران به شرح زیر است:

 نفرات اول:

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی  در بخش رمان کودک و نوجوان اهداء می­‌شود به سجاد خالقی از چهارمحال بختیاری برای اثر مه و دود.

هیأت داوران در بخش رمان بزرگسال هیچ اثری را شایسته ندانست.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه کودک و نوجوان اهداء می‌شود به منیره‌هاشمی از خراسان رضوی برای اثر باباها گم نمی‌شوند.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه بزرگسال اهداء می‌شود به مهدی پورفرد از تهران برای اثر قلعه.

  نفرات دوم:

بخش داستان کوتاه و رمان

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه کودک و نوجوان اهداء می‌شود به علیرضا نعمت اللهی از تهران برای اثر سکه شاهی.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه بزرگسال اهداء می‌شود به مولود علیزاد فاضل از آذربایجان شرقی برای اثر این عکس.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش رمان کودک و نوجوان اهداء می‌شود به محمد سرشار از تهران برای اثر شکار هیولا.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش رمان بزرگسال بدون اولویت اهداء می‌شود به حمید بابایی از تهران برای اثر چهل و یکم و علی اصغر عزتی پاک از تهران برای اثر تشریف.

 نفرات سوم:

بخش داستان کوتاه و رمان

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه بزرگسال اهداء می‌شود به سیروس جمشیدی از فارس برای اثر کادیلاک.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه کودک و نوجوان اهداء می‌شود به حدیث ناظری از هرمزگان برای اثر بهمن شیر.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش رمان بزرگسال اهداء می‌شود به مرضیه نفری از قم برای اثر جامانده از پسر.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش رمان کودک و نوجوان اهداء می‌شود به طاهره مشایخ از گیلان برای اثر سِلفی با خرابکار.

نفرات تقدیری:

لوح تقدیر و جایزه نقدی در بخش رمان کودک و نوجوان اهداء می‌شود به مریم فریدی از البرز برای اثر اورکت روسی.

لوح تقدیر و جایزه نقدی در بخش رمان بزرگسال اهداء می‌شود به سید میثم موسویان از همدان برای اثر بی نام پدر.

لوح تقدیر و جایزه نقدی در بخش داستان کوتاه کودک و نوجوان اهداء می‌شود به مصطفی میرزایی از همدان برای اثر من دیگر نمی‌ترسم.

هیأت داوران در بخش داستان کوتاه بزرگسال هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانست.

بخش شعر انقلاب و بیانیه هیات داوران:

نفرات اول:

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر نو اهداء می­‌شود به فهیمه قائدی از اصفهان برای اثر زبان سفید.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر کهن اهداء می­‌شود به مائده‌هاشمی از اصفهان برای اثر جنگ نابرابر.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر کودک اهداء می‌شود به حسین عبدی از گلستان برای اثر باران، فرشته است.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نوجوان اهداء می‌شود به منیره‌هاشمی از خراسان رضوی برای اثر صلح روی لوله تفنگ.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نو اهداء می‌شود به عباس باقری از سیستان و بلوچستان برای اثر کرکسی در پوست عقاب.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر کهن اهداء می‌شود به علی رضا محمد علی بیگی از قم برای اثر طَیَران.

نفرات دوم:

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر نو اهداء می‌شود به اسماعیل احمدی امجزی از کرمان برای اثر سرباز گمنام.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر کهن اهداء می‌شود به سید سلمان علوی گنابادی از قم برای اثر لیله القدر.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر کودک اهداء می‌شود به سمیه تورجی از فارس برای اثر خدای من سلام.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نوجوان اهداء می‌شود به زهرا داوری از خراسان شمالی برای اثر جایی که دوستش دارم.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نو اهداء می‌شود به مجتبی صفدری تمرین از گیلان برای اثر نسخه جعلی.

لوح تقدیر رتبه دوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر کهن اهداء می‌شود به علی سلیمانی از تهران برای اثر غزل که تحصن کند.

نفرات سوم:

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر نو اهداء می‌شود به عفت خادمی از خراسان رضوی برای اثر پیاله.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش تک اثر شعر کهن اهداء می‌شود به عاطفه جوشقانیان از قم برای اثر دو تا رفیق.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعرکودک اهداء می‌شود به دادیار حامدی از مازندران برای اثر مامانِ بابا.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نوجوان اهداء می‌شود به طیبه شامانی از تهران برای اثر کوه پیش پای تو افتاد.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر نو اهداء می‌شود به رضا یزدانی از قم برای اثر حصار.

لوح تقدیر رتبه سوم و جایزه نقدی در بخش مجموعه شعر کهن اهداء می‌شود به حسنا محمدزاده از اصفهان برای اثر تیه دا.