بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد / دوره چهاردهم

فراخوان چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد( قزوین - شهریور 1398)

 

حوزه هنری انقلاب اسلامی با همکاری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را در جهت رشد و اعتلای هنرمندان بچه‌های مسجد، آبان ماه سال ‌جاری در قزوین برگزار می‌کند.

 الف) شرایط شرکت در جشنواره

تمامی تولیدات گروه‌های تئاتر مسجد حوزه­های هنری سراسر کشور و تولیدات کانون­های فرهنگی و هنری مساجد کشور که از تاریخ یکم تیر ماه 1397 تا 31شهریور ماه 1398 تولید و در مساجد اجرا شده باشند امکان حضور در مرحله بازبینی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد را خواهند داشت.

 1. در این دوره از جشنواره، مرحله ارسال متن و بازخوانی متون حذف شده است و دفاتر بچه­ های مسجد حوزه‌های هنری و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استانها در سراسر کشور بایستی از بین تولیدات خود که اکثرا از روی کتاب نمایشنامه شش جلدی تئاتر بچه­ های مسجد تولید شده‌اند، حداکثر سه اثر برگزیده را انتخاب و بعد از ثبت در سامانه به تهران ارسال کنند.
 2. آثاری که بر اساس شرایط فوق‌الذکر قبلاً در جشنواره استانی یا هفته هنر انقلاب اسلامی در سال 1398 به اجرای عمومی درآمده‌اند از اولویت حضور در مرحله بازبینی جشنواره سراسری برخوردار خواهند بود.
 3. استان‌هایی که جشنواره یا جشنواره تئاتر استانی بچه‌های مسجد را تا پایان مرداد ماه سال جاری برگزار کرده باشند می‌توانند نمایش‌های منتخب خود را به دبیرخانه جشنواره سراسری معرفی نمایند.
 4. نمایشنامه‌های شش جلدی تئاتر بچه ­های مسجد در مراکز حوزه هنری و دبیرخانه کانون‌های مساجد هر استان موجود است.

 

ب) انتخاب و معرفی آثار

نمایش‌‌های آماده شده توسط گروه‌های نمایشی بچه‌های مسجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور که از تاریخ یکم تیرماه 1397 تا 31 شهریور ماه 1398 اجرا داشته اند می‌بایست توسط کارشناسان استان به صورت زنده یا تصویری مورد بازبینی قرار گرفته و آثار برگزیده را جهت حضور در مرحله بازبینی جشنواره سراسری معرفی نمایند.

 1. از هر استان، حداکثر سه اثر از طرف دفاتر بچه­ های مسجد حوزه‌های هنری هر استان و حداکثر سه اثر از طرف کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
 2. کانون­های فرهنگی هنری مساجد باید سه اثر انتخابی خود را حداکثر تا تاریخ 15 شهریور به دفتر بچه ­های مسجد حوزه هنری استان مربوطه تحویل نمایند.

 

ج) بازبینی و ارزیابی آثار

تمامی آثار ارسالی از طرف دفاتر استانی و کانو‌ن­های فرهنگی و هنری مساجد کشور، توسط کارشناسان مرکز هنرهای نمایشی مورد بازبینی قرار گرفته و به جشنواره معرفی می‌شوند.

* در این مرحله، هر اثر منتخبی که نیاز به راهنمایی و مشاوره (حضوری و غیرحضوری) داشته باشد می­تواند از کمک و مشاوره‌ی اساتید باتجربه‌ی مرکز هنرهای نمایشی برخوردار شود.

 

د) مقررات شرکت در جشنواره سراسری

 1. هر نمایش باید قبل از حضور در جشنواره سراسری ابتدا در مساجد شهر و استان مربوطه اجرای عمومی داشته و یا در جشنواره و یا رپرتوار استانی در هفته هنر انقلاب اسلامی شرکت کرده باشد.
 2. نمایش‌ها باید تک جنسیتی بوده و قابل اجرا در مسجد و یا محوطه‌ی وابسته به مسجد باشند.
 3. اعضای گروه­های اجرایی بایستی از بین نوجوانان و جوانانی که در همان مسجد محل فعالیت و دوره آموزشی تئاتر دیده‌اند، انتخاب شوند.
 4. مواردی چون تعداد اجرا و تعداد مخاطب، نحوه‌ی تبلیغ و اطلاع‌رسانی، چگونگی ارتباط با مخاطب، موضوع و مضمون مرتبط با مخاطب مسجدی، تناسب نمایش با محیط مسجد، ابتکار و خلاقیت در استفاده از فضا و امکانات موجود در مسجد و... از جمله مؤلفه‌های انتخاب و گزینش آثار خواهد بود.
 5. دفاتر استانی و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور برای شركت در این دوره از جشنواره باید به سایت www.artfest.ir مراجعه و آثار منتخب خود را ثبت نمایند.
 6. تصویرکامل تمامی آثار منتخب از طرف دفاتر استانی و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور باید در قالب لوح فشرده به همراه کد رهگیری اخذ شده از سامانه را به دبیرخانه مرکزی جشنواره­ها ارسال نمایند.
 7. حضور راه­یافتگان در مراسم پایانی جشنواره الزامی و عدم شرکت به منزله انصراف از جشنواره تلقی خواهد شد.
 8. مدت زمان نمایش­ها باید حداقل 15 دقیقه و حداکثر 25 دقیقه باشد.

 

جوایز :

در این دوره از جشنواره جوایز به صورت کلی به سه گروه برگزیده اول تا سوم اهدا خواهد شد. همچنین جایزه فرج اله سلحشور نیز به تشخیص ستاد برگزاری به گروهی که معیارهای لازم را دارا باشد اهدا خواهد شد. 

 • جایزه فرج اله سلحشور 6 میلیون تومان.
 • جایزه گروه برگزیده اول 5 میلیون تومان.
 • جایزه گروه برگزیده دوم 4 میلیون تومان.
 • جایزه گروه برگزیده سوم 3 میلیون تومان.
 • به هر گروه نمایشی راه‌یافته به جشنواره سراسری به عنوان ورودیه تا سقف 3 میلیون تومان  هدیه نقدی تعلق خواهد گرفت.
 • به گروه منتخب تماشاگران بر مبنای نظرسنجی روزانه ، جایزه مردمی جشنواره اهدا خواهد شد.

 

گاه‌شمار جشنواره:

 • مهلت ارسال آثار: 31 شهریور ماه 98
 • اعلام نتایج بازبینی آثار : 20 مهر ماه 98
 • برگزاری جشنواره هفته آخر آبان ماه 98

         نشانی دبیرخانه :تهران ، خیابان سمیه ، نرسیده به خیابان حافظ ،حوزه هنری ، طبقه منفی یک ، دبیرخانه مرکزی جشنواره‌های حوزه هنری ارسال کنند. 

          شماره تلفن دبیر خانه جشنواره : 5-84172204 -021