بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد / دوره دوازدهم

فراخوان دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه­ های مسجد

یکی از مهم‌ترین پایگاه های اجتماعی مردم، مسجد است. مساجد به جهت وجود طیف عظیمی از مخاطبان در سنین مختلف، مرکز خوبی برای ارائه آثار هنری با مفاهیم مورد وثوق است. مفاهیمی که البته توسط مردم خلق می­شوند و توسط مردم نیز دیده می­ شوند. اتفاقی که می­توان نام آن را جریانی برآمده از درون مردم و برای مردم نامید.

از این رو، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در تداوم اهداف و سیاستهای خود و با هدف احیای تئاتر بچه­ های مسجد با رویکردی جدید اقدام به تاسیس دفتر تئاتر مردمی بچه ­های مسجد نموده که به حول و قوه الهی به مرور در مراکز استانی نیز تاسیس و راه اندازی می­ شود. همچنین جهت متمرکز نمودن فعالیتهای هنرمندان مساجد سراسر کشور و نیز ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین گروههای نمایشی مساجد در نظر دارد «دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه­ های مسجد» را در موضوعات مختلف دینی، اجتماعی، طنز و ... و با مضامین: قصص قرآنی (زندگانی پیامبران)، روایات و زندگانی اهل بیت (ع)، سبک زندگی ایرانی اسلامی، مسجد و انقلاب اسلامی، مسجد و دفاع مقدس، مسجد و مدافعان حرم  و مسجد و اخلاق با حضور تولیدات نمونه و موفق دفاتر مراکز استانی و تهران در فروردین ماه 1396 برگزار نماید.

الف- نحوه شرکت:

مرحله اول: انتخاب متن و اعلام آمادگی

برای تسهیل در انتخاب متن های مناسب با موضوع بچه­ های مسجد که قابل اجرا در مساجد نیز باشند، تعدادی متون نمایشی به سفارش مرکز هنرهای نمایشی توسط نویسندگان مطرح کشور به رشته ­ی تحریر درآمده ­اند که در اختیار دفاتر تئاتر مردمی بچه­ های مسجد گذاشته شده است. ابتدا باید چند گروه مستعد مستقر در مساجد شناسایی شده و متناسب با توانایی گروه از بین نمایشنامه­­ های موجود، متون مورد نظر انتخاب و طی نامه ­ای به مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری معرفی شوند.

*تبصره 1: هر مرکز مجاز به معرفی حداکثر سه اثر به مرحله بازبینی خواهند بود.

*تبصره 2: با توجه به اینکه نمایشنامه ها قبلا مورد تایید کارشناسان مرکز قرار گرفته­ اند، در این جشنواره مرحله بازخوانی  وجود ندارد.

*تبصره 3: متقاضیان در صورت تمایل می­ توانند از متون دیگری که ویژگی­ های اشاره شده در فراخوان را رعایت کرده باشند، استفاده نمایند.

*تبصره 4: استان­ هایی که امکان برگزاری همایش یا جشنواره تئاتر استانی بچه ­های مسجد را تا 30 بهمن ماه 1395 داشته باشند، می­ توانند حداکثر 3 اثر برگزیده را برای مرحله بازبینی جشنواره سراسری ارسال نمایند.

مرحله­ دوم: بازبینی و ارزیابی آثار

نمایشنامه ها باید با نظارت واحد هنرهای نمایشی هر استان (دفتر تئاتر مردمی بچه­ های مسجد) توسط گروه های نمایشی تمرین و پس از آمادگی کامل تصویربرداری شده و طبق زمان بندی اعلام شده به مرکز هنرهای نمایشی ارسال گردد.

*تبصره: دراین مرحله اگر به راهنمایی و مشاوره حضوری نیاز باشد، مرکز هنرهای نمایشی نسبت به اعزام اساتید با تجربه در این زمینه اقدام خواهد کرد.

ب- مدارک لازم:

  • تکمیل فرم تقاضا و ارسال آن به همراه نامه حوزه هنری استان (در مرحله اول)
  • ثبت نام در سایت www.artfest.ir و دریافت کد رهگیری به ازای هر نمایش و درج کد رهگیری روی دی وی دی
  • ارسال تعداد 3 حلقه دی وی دی با کیفیت از نمایش آماده شده جهت بازبینی (مرحله دوم)          

ج- ضوابط و مقررات جشنواره: 

  • به هر یک از حوزه ­های هنری استانها که در این رویداد حضور پیدا کنند به تناسب تعداد گروه های راه یافته به جشنواره و تعداد عوامل اجرایی کمک هزینه پرداخت خواهد شد. آماده سازی و ایاب و ذهاب گروههای نمایشی راه­ یافته، بر عهده حوزه هنری استان خواهد بود.
  • هر نمایش باید قبل از حضور در جشنواره در مساجد شهر اجرای عمومی شوند.
  • مدت زمان هر اثر حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر 30 دقیقه باشد.
  • به هنرمندان برگزیده در بخش­های کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، طراحی فضا و صحنه و طراحی پوستر، تندیس و جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
  • نمایش­ ها باید تک جنسیتی اجرا شده و قابل اجرا در مسجد و یا محوطه آن باشند.

د- زمان بندی جشنواره:

انتخاب متن و تکمیل و ارسال فرم تقاضا جهت اعلام آمادگی: تا 5 بهمن ماه 1395

ارسال فیلم آثار: 5 اسفند 1395

اعلام نتیجه ارزیابی: 15 اسفند 1395

برگزاری جشنواره: 20 تا 26 فروردین  1396 «هم­زمان با هفته هنر انقلاب»

 

* تــــوجه: هنرمندان و گروه ­های هنری مساجد جهت دریافت متون نمایشی و هماهنگی بیشتر به دفتر تئاتر مردمی بچه ­های مسجد و یا واحد هنرهای نمایشی حوزه ­های هنری استان­ ها و در تهران به دفتر تئاتر مردمی بچه ­های مسجد واقع در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مراجعه نمایند.

 

نشانی دبیرخانه:

انتهای خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یک، جنب تالار سوره، دبیرخانه مرکزی مؤسسه سپهر سوره هنر

تلفن: 5-84172204