بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره تئاتر سوره / دوره بیست و دوم

 

فراخوان بیست و دومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه

ویژه مراکز استانی

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در راستای تحقق اهداف عالی خود و نیز اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوانان هنرمند،دهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه را با شعار « معنویت، اندیشه و هنر » و با رویکرد تولید متن و با توجه خاص به تئاتر شهرستان و مبتنی بر تولید و اجرا در سه مرحله برگزار می کند:

شرایط حضور گروه های استانی حوزه هنری

حضور در جشنواره سراسری تئاتر ماه صرفاً از طریق دفاتر هنرهای نمایشی مراکز استانی حوزه هنری طبق شرایط زیر امکان پذیراست .

 1. استان هایی که تمایل به برگزاری جشنواره استانی دارند باید در گام اول نسبت به شناسایی گروه های مستعد و مرتبط با اهداف حوزه هنری اقدام کرده و بر اساس ظرفیت های استانی و در راستای سیاست های حوزه هنری همچنین الویت های  مندرج در این شیوه نامه و با تاکید بر کیفیت گرایی حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه جاری اقدام به دریافت متون نمایشی نمایند.

  انتخاب نمایشنامه ها به عهده کارشناسان استان خواهد بود لذا مراکز استانی حوزه هنری می توانند در این مرحله از نظرات مشاوره ای مرکز هنرهای نمایشی نیز بهره مند شوند.

  توجه: به منظور  هماهنگی در اجرای امور جشنواره های استانی ، لازم است تا دفاتر هنرهای نمایشی در مراکز استان، تا تاریخ 30 بهمن ماهسال جاری با ارسال فراخوان و یا شیوه نامه های پیشنهادی خود برای برگزاری جشنواره های استانی، مرکز را از تصمیم و پیشنهادات خود مطلع کنند.

 2. مراکزی که تمایلی به برگزاری جشنواره استانی ندارند می توانند حداکثر 10 نمایشنامه برتر به انتخاب کارشناسان استانی خود تا تاریخ 30 بهمن ماه جاری به دبیرخانه مرکزی جشنواره های حوزه هنری ارسال کنند.

  توجه: نظر به سیاست تولید محوری در جشنواره تئاتر ماه، لازم است تا آثاری که برای حضور در همایش های منطقه­ای تولید و انتخاب می شوند، از سوی حوزه هنری استان مورد حمایت اجرای عمومی قرار گیرند.

 3. ارائه نظرات کارشناسی مربوط به آثار مراکزی که جشنواره استانی برگزار نمی کنند تا تاریخ 25 اسفندماه از طریق مرکز هنرهای نمایشی اعلام خواهد شد.
 4. مراکز استانی فرصت دارند تا 25 فروردین ماه 92 نسبت به ارتقای سطح کیفی و رفع مشکلات متون ارسالی اقدام کرده و متون خود را جهت اعلام نتیجه نهایی به دبیرخانه مرکزی جشنواره های حوزه هنری ارسال کنند.
 5. نتایج نهایی حداکثر تا تاریخ 15 اردیبهشت ماه اعلام خواهد شد و مراکز استانی می توانند بعد از این تاریخ نسبت به تولید آثار برای حضور در همایش های منطقه ای اقدام کنند.
 6. بازبینی و کارشناسی آثار برای حضور در جشنواره های استانی توسط مراکز استانی انجام خواهد شد و این مراکز می توانند از نظرات مشاوره ای مرکز هنرهای نمایشی نیز بهرمند شوند.
 7. ضروری است در ترکیب هیئت داوران جشنواره های استانی حداقل یک نفر از طرف مرکز هنرهای نمایشی حضور داشته باشد.
 8. مراکز استانی در صورت تمایل می توانند با دعوت از کارشناسان مرکز ، نظرات مشاوره ای برای ارتقای کیفی آثار برای حضور در همایش های منطقه ای انجام دهند.
 9. جشنواره های استانی باید در نهایت تا پایان مرداد ماه 92 توسط مراکز استانی برگزار شوند.لازم به ذکر است حداکثر سه اثر برگزیده جشنواره های استانی به طور مستقیم به همایش های منطقه ای راه خواهند یافت.
 10. همایش های منطقه ای از 15 شهریورماه برگزار خواهند شد و  هر استان می تواند با تشخیص مشاوران اعزامی از مرکز همچنین نظر مسوولان دفاتر استانی ، حداکثر 3 اثر صحنه ای را برای حضور در همایش های منطقه ای معرفی کنند.
 11. همایش ­های منطقه­ای به صورت غیر رقابتی بوده و از مجموع همایش های منطقه ای حداکثر 15 نمایش برای حضور در جشنواره سراسری تئاتر ماه انتخاب خواهند شد.
 12. جشنوار سراسری تئاتر ماه، مهر ماه 1392 در تهران برگزار خواهد شد.

مشخصات نمایشنامه‌های ارسالی:

 • موضوع آثار ارسالی در بخش‌های مختلف حول محورهای: «ارزش‌های دینی»، «انقلاب»، «دفاع مقدس»، «خانواده الگوی ایرانی»، «بیداری اسلامی»، «ادبیات کهن اسلامی و ایرانی» و «چشم انداز ایران 1404» است.
 • اولویت انتخاب با آثاری است که قبلاً توسط گروه در هیچ جشنواره سراسری و یا بین‌المللی شرکت نکرده باشند.
 • اقتباس از آثار خارجی در صورت همسویی با اهداف و محورهای جشنواره بلامانع است.
 • ارائه مجوز کتبی نویسنده برای شرکت در جشنواره الزامی است.

سایر مقررات:

 • تعیین مکان و زمان اجرا در همایش منطقه‌ای و جشنواره نهایی بر عهده ستاد برگزاری است.
 • مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با گروه‌های برگزیده مراکز استانی که در مرحله پایانی جشنواره تئاتر ماه حائز رتبه‌های اول تا سوم شوند برای اجرای عموم در تهران قرارداد منعقد خواهد کرد. سایر آثار نیز علاوه بر اجرا در استان‌های مربوطه به تشخیص کارشناسان مرکز امکان اجرا در یکی از سالن‌های حوزه هنری را خواهند داشت.
 • به شرکت کنندگان در جشنواره توصیه می‌شود از طراحی صحنه سبک با قابلیت حمل و نصب سریع استفاده کنند.
 • زمان اجرای نمایش‌ها نباید کمتر از 45 دقیقه و بیشتر از 75 دقیقه باشد.
 • بخش نهایی جشنواره به صورت رقابتی خواهد بود و جشنواره سراسری تئاتر ماه به برگزیدگان خود در عنوان‌های زیر جایزه اهدا خواهد کرد:
  • نمایشنامه نویسی
  • کارگردانی
  • بازیگری زن
  • بازیگری مرد
  • طراحی صحنه
  • طراحی لباس
  • ساخت موسیقی
 • تکمیل و ارائه آثار به منزله پذیرش شرایط، قوانین و زمانبدی جشنواره است.
 • چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد موضوع از طریق استعلام متقاضی و طبق تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.

کمک هزینه به گرو‌ه ها:

گروه‌های استانی راه یافته به مرحله همایش منطقه‌ای حداکثر 10،000،000 ریال کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد.

گروههای استانی راه یافته به مرحله نهایی جشنواره با توجه به نظر کارشناسان حداکثر مبلغ 15،000،000 ریال دریافت خواهند کرد.

مقررات ارسال اثر:

 • مراکز استانی حوزه هنری بر اساس آنچه در شرایط حضور گروه‌‌های استانی عنوان شد می‌توانند آثار خود را از طریق پایگاه اینترنتی www.artfest.ir ثبت کنند.
 • دریافت کد رهگیری و درج آن بر روی کل اثر الزامی است. (برای هر اثر یک کد رهگیری جداگانه گرفته شود)
 • از هر اثر سه نسخه چاپی ارسال شود.

ویژه استعدادهای جوان

 • این بخش با هدف کشف استعدادهای جوان برگزار می شود و هنرمندان و گروه‌های جوان همچنین دانشجویان و فارغ التحصیلان جدید تئاتر می‌توانند در این بخش شرکت نمایند.
 • این بخش به صورت رقابتی برگزار می‌شود.
 • حداکثر سن متقاضیان حضور در این بخش 30 سال می باشد.
 • از میان تقاضاهای رسیده دوبرابر ظرفیت نهایی در جشنواره تائید و بعد از ارزیابی، آثار نهایی معرفی می‌شوند.
 • در صورت نیاز و به تشخیص مرکز هنرهای نمایشی ارزیابی آثار در این بخش در دو مرحله انجام خواهد شد که در این صورت شرایط و زمان بندی آن متعاقباً اعلام می‌شود.
 • نمایش برگزیده این بخش جهت تولید و اجرای عمومی در یکی از تالارهای نمایشی حوزه هنری پیشنهاد خواهد شد. 
 • توجه: هنرمندانی که در دوره های پیشین جشنواره تئاتر ماه به عنوان کارگردان حضور داشته‌اند با رعایت دیگر شرایط فراخوان در الویت انتخاب می باشند.

شرایط عمومی:

 1. جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه پذیرای  متون و تالیفات نویسندگان ایرانی خواهد بود.
 2. موضوعات "دفاع مقدس"، "انقلاب اسلامی"، "ارزش های دینی"، "خانواده الگوی ایرانی"، "ادبیات کهن اسلامی و ایرانی"، "چشم انداز ایران 1404" و بیداری اسلامی  در الویت پذیرش قرار دارند.
 3. اولویت انتخاب با متونی است که قبلاً در هیچ جشنواره‌ی سراسری و یا بین‌المللی شرکت نکرده و به اجرای عموم در نیامده باشد.
 4. اقتباس از آثار خارجی در صورت همسویی با اهداف حوزه هنری و محورهای موضوعی جشنواره در الویت دوم قرار خواهد داشت.
 5. هرکارگردان می‌تواند تنها یک اثر به دبیرخانه جشنواره ارائه نماید. 
 6. ثبت نام و دریافت کد رهگیری تنها از طریق سایت www.artfest.ir میسر خواهد بود و ارائه اثر به منزله پذیرش شرایط، قوانین و زمان‌بندی جشنواره است.
 7. گروه‌های راه یافته به مرحله‌ی نهایی جشنواره با توجه به نظر کارشناسان مرکز هنرهای نمایشی کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد.
 8. به شرکت کنندگان در جشنواره توصیه می‌شود از طراحی صحنه سبک با قابلیت حمل و نصب سریع استفاده کنند.
 9. زمان اجرای نمایش‌ها نباید کمتر از 45 دقیقه و بیشتر از 90 دقیقه باشد.
 10. جشنواره‌ی سراسری تئاتر سوره ماه به برگزیدگان خود در عنوان‌های زیر جایزه اهداء خواهد کرد: نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه، طراحی لباس و ساخت موسیقی
 11. چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد موضوع از طریق استعلام متقاضی و طبق تصمیم اع٧ه 92

   

  علاقه مندان پس از ثبت نام اینترنتی در جشنواره می­توانند آثار خود را به دبیرخانه مرکزی جشنواره­های حوزه هنری به نشانی تهران ، خیابان سمیه،  نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری- طبقه­ی همکف ارسال کنند.

  شماره تلفن دبیرخانه جشنواره: 5 - 84172204 - 021
  پاسخگویی به سئوالات فنی و تخصصی : 88895053 – 88804072
  نشانی الکترونیکی: www.artfest.ir