بازدید کننده محترم ، عملیات ثبت اثر شما در حال انجام میباشد ، ممکن است به دلیل حجم فایل شما کمی ارسال فایلها زمان بگیرد لطفا تا دریافت کد پیگیری صبر نمایید.

جشنواره تئاتر سوره / دوره بیست و پنجم

فراخوان «بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره»

 

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوانان هنرمند، بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره را با شعار « اخلاق برای همه » در دو بخش صحنه­ای و خیابانی برگزار می­ کند.

مشخصات نمایشنامه­ های ارسالی:

موضوع جشنواره آزاد است. اما آثار باید در راستای شعار جشنواره، مفهوم توجه به مسئله اخلاق در زندگی را لحاظ نمایند. دیگر اولویت­ های جشنواره عبارتند از:  «ارزش­های دینی»، « انقلاب اسلامی»، « خانواده الگوی ایرانی»  و «ادبیات کهن اسلامی و ایرانی»

آثاری که بر اساس خاطرات، رمان و داستان­های منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اقتباس نمایشی شده باشند در اولویت خواهند بود.

نمایشنامه ­های ارسالی، نباید توسط همان گروه قبلاً در جشنواره­ های سراسری و بین­ المللی شرکت کرده باشند.

تبصره: تأکید برگزار کنندگان جشنواره در این دوره بر آن است که هنرمندان متقاضی از استان­های کشور با لحاظ شعار جشنواره، ویژگی­ های بومی و اقلیمی منطقه خود  شامل زبان یا لهجه، آداب، سنن، رسوم و آئین­های سنتی  را مورد توجه قرار دهند تا جشنواره ه­­ای با رنگ و بوی اقوام ایرانی را شاهد باشیم. همچنین جهت ایجاد تنوع در  گونه­ های نمایشی ارسال آثار کمدی نیز در ذیل شعار « اخلاق برای همه» مورد توجه جشنواره است. 

شیوه نامه برگزاری جشنواره:

بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره، به روال چند دوره اخیر در دو مرحله ­ی منطقه ­ای و سراسری برگزار خواهد شد.

الف) جشنواره منطقه ­ای:

پس از تصویب متون ارسالی در مرحله بازخوانی، گروه­ها می­بایست تحت حمایت و نظارت حوزه هنری استان مربوطه نسبت به تمرین و آماده سازی نمایش اقدام کنند. این آثار در مرحله بعدی توسط هیئت انتخاب متشکل از دو نفر کارشناس اعزامی از تهران به همراه مسئول واحد هنرهای نمایشی استان مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

تبصره 1: در این دوره از جشنواره، آثار انتخاب شده در مرحله بازبینی در قالب سه جشنواره منطقه ­ای با همدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

تبصره 2: مرکز هنرهای نمایشی به منظور ارتقا سطح کیفی  و محتوایی نمایش­ های شرکت کننده در مرحله بازخوانی و بازبینی مجموعه ­ای از بهترین نمایشنامه نویسان و کارگردانان تئاتر کشور را جهت ارائه مشاوره فنی به گروه ­های متقاضی معرفی خواهد کرد تا در صورت دارا بودنِ اشکالات فنی و محتوایی آثار تصویب شده، نسبت به رفع آن­ها اقدام کنند.

تبصره 3: استان هایی که جشنواره تئاتر استانی سوره را برگزار می­ کنند، در صورت رعایت ضوابط مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در بحث ارزیابی، نیاز به بازبینی نخواهند داشت و برگزیده جشنواره استانی در جشنواره منطقه ­ای حضور خواهد یافت.

ب) جشنواره سراسری:

جشنواره سراسری تئاتر سوره در دو بخش صحنه ­ای و خیابانی برگزار می­ شود. نمایش­های بخش صحنه ­ای از بین برگزیدگان جشنواره­ های منطقه ­ای و برگزیدگان تهران (که به طور جداگانه بازبینی خواهند شد) انتخاب می­ شوند و آثار بخش خیابانی سراسر کشور از طریق بازبینی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

ج) مقررات و ضوابط جشنواره:

 • متقاضیان حضور در جشنواره ( در استان ها و تهران) در هر دو بخش صحنه­ای و خیابانی، بایستی مشخصات نمایشنامه (برای بخش صحنه­ ای) و طرح (برای بخش خیابانی) مورد نظر را در زمان مقرر در سایت مؤسسه سپهر سوره هنر به نشانی www.artfest.ir ثبت نمایند.
 • نمایشنامه ­های پذیرفته شده از استانها در بخش صحنه ­ای حتماً باید از طریق مراکز استانی حوزه هنری تولید شده و به مرحله بازبینی جشنواره منطقه ­ای معرفی شوند.
 • زمان اجرای نمایش­ ها در بخش صحنه ­ای نباید کمتر از 30 دقیقه و بیشتر از 90 دقیقه باشد و در بخش خیابانی باید حداکثر 30 دقیقه باشد.
 • استانهایی که جشنواره استانی تئاتر سوره را برگزار می­ کنند و مایلند تا برگزیده آنها در جشنواره منطقه ­ای حضور یابد، باید تا تاریخ 10 اردیبهشت 1396 جشنواره را برگزار نمایند.
 • به نمایش ­های راه یافته به جشنواره منطقه­ ای مبلغ 30،000،000  ريال و نمایش­ های راه یافته به جشنواره سراسری در بخش صحنه­ ای تا سقف 70،000،000 ريال و در بخش خیابانی 40،000،000 ريال کمک هزینه پرداخت خواهد شد.
 • آثار شرکت کننده در جشنواره­ های منطقه­ ای، در بخش ­های نمایشنامه­ نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه و موسیقی مورد داوری قرار خواهند گرفت.
 • به برگزیدگان جشنواره سراسری تئاتر سوره (بخش صحنه ­ای) در بخش­ های نمایشنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی پوستر، طراحی صحنه، طراحی گریم،طراحی لباس، ساخت موسیقی و طراحی نور جایزه اهدا خواهد شد.
 • به برگزیدگان جشنواره سراسری تئاتر سوره (بخش خیابانی) در بخش ­های طرح و ایده، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی فضا و صحنه، طراحی لباس و ساخت موسیقی جایزه اهدا خواهد شد.

         تبصره: آثاری که به لحاظ طراحی و کارگردانی از خلاقیت و نوآوری بیشتری برخوردار باشند، در اولویت خواهند بود.

 • نمایش ­های موفق و برگزیده جشنواره سراسری تئاتر سوره در هر دو بخش صحنه­ ای و خیابانی جهت اجرای عمومی در استان­ های همجوار و تهران مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
 • هر متقاضی مجاز به شرکت در یک بخش جشنواره (صحنه­ ای یا خیابانی) می­ باشد.
 • ارسال اثر به جشنواره، به منزله پذیرفتن تمام شرایط و ضوابط جشنواره است.

مدارک لازم جهت ارسال آثار:

 • ثبت اثر در سایت جشنواره (www.artfest.ir) و اخذ کد رهگیری
 • تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره
 • سه نسخه چاپی از متن نمایشنامه به صورت تایپ شده همراه با بارگذاری فایل word آن در سایت
 • ارائه مجوز نویسنده اثر
 • بارگذاری چکیده سوابق هنری کارگردان (به اندازه یک صفحه A4) در سایت

تقویم برگزاری:

آخرین مهلت ارسال اثر: 25 بهمن ماه 1395

 

نشانی دبیرخانه:

انتهای خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یک، جنب تالار سوره، دبیرخانه مرکزی مؤسسه سپهر سوره هنر

تلفن: 5-84172204